دکتر فرهمند سوالات متداول

دوره نقاهت عمل اسلیو چقدر است؟

دوره نقاهت عمل اسلیو چقدر است؟ هر عمل جراحی نیازمند ریکاوری و گذراندن دوران نقاهت است. بسیاری از افراد به این دوران بی‌توجهی می‌کنند و همین امر سبب می‌شود که شخص مدت زمان بیشتری درگیری بیماری و یا عوارض ناشی از عمل جراحی باشد. بنابراین بسیار مهم است که به توصیه‌ها و نظرات پزشک معالج مبنی بر مدت زمان استراحت و مصرف داروها در دوران نقاهت بسیار توجه شود.

عمل اسلیو معده نیز طبیعتا از این قاعده مستثنی نیست. عملی که به توصیه پزشک، با برداشتن بیشتر حجم معده برای کاهش وزن افرادی با اضافه وزن بسیار زیاد انجام می‌شود، طبیعتا به استراحت، مراقبت و رعایت رژیم غذایی منحصر به فرد خود نیاز دارد. در ادامه پاسخ دکتر فرهمند متخصص لاپاراسکوپی را در خصوص سوال دوره نقاهت عمل اسلیو خواهید خواند.

دوره نقاهت عمل اسلیو

مدت زمان بستری برای عمل جراحی اسلیو معده یک روز است. بدین معنی که شخص بیمار فردای روز عمل و مصرف مایعات و داروهای تجویز شده از سوی پزشک معالج از بیمارستان ترخیص می‌شود. توصیه می‌شود که پس از انجام عمل اسلیو معده به مدت چهار تا پنج روز در منزل استراحت کنند.

با توجه به حذف بخش اعظمی از معده در این عمل جراحی و به طبع آن کاهش وزن شدید، بسیار مهم و حیاتی است که مواد معدنی، املاح، پروتئین و گروه‌های مختلف از ویتامین‌های ضروری برای بدن را در این دوران به خوبی و به اندازه کافی تأمین کنید.

لازم به ذکر است که حضور فرد در این چهار و پنج روز در منزل به مثابه‌ی بستری و استراحت مطلق در خانه نیست و شخص می‌تواند فعالیت‌های روزمره و همیشگی خود را با رعایت احتیاط به مانند روزهای قبل انجام دهد. اما در طی این ایام که در استراحت به سر می‌برد، توصیه می‌شود که به محل کار خود نروند و در خانه دوران نقاهت خود را به اتمام برساند و پس از آن با بررسی و توصیه پزشک معالج خود، دوران نقاهت را تمام کرده و به فعالیت‌های خارج از منزل خود بپردازد.