دکتر فرهمند

اسلیو معده | عمل اسلیو معده

نام جراحی عمل اسلیو معده
نام جراحی به انگلیسی sleeve gastrectomy
عملکرد لاغری به وسیله کاهش حجم معده
مناسب برای افراد با شاخص توده بدنی (BMI) بالای 40 یا شاخص توده بدنی بالای 35 با بیماری‌های مرتبط با چاقی و اضافه وزن مانند دیابت نوع دوم، کبد چرب غیرالکلی، آپنه انسدادی خواب و سایر بیماری‌های مشابه
روش انجام عمل اسلیو به صورت لاپاراسکوپی با بیهوشی عمومی (حالتی که بیمار حین عمل به خواب عمیقی فرو خواهد رفت)
مزایای انجام عمل اسلیو کاهش حجم معده و به تبع آن، کاهش وزن و لاغری – بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند بهبود دیابت نوع دوم، کبد چرب غیرالکلی، آپنه انسدادی و سایر بیماری‌های مشابه
مدت زمان انجام اسلیو حدود 45 دقیقه تا یک ساعت
مدت زمان نقاهت اسلیو معده با توجه به اینکه به صورت لاپاراسکوپی انجام می‌شود، 24 ساعت بعد از انجام عمل بیمار مرخص خواهد شد.
میزان کاهش وزن حدود 50 تا 70 درصد از وزن اضافی – کاهش وزن تا 2 سال بعد از عمل اسلیو ادامه خواهد داشت و بیشترین کاهش وزن مربوط به 6 ماهه اول بعد از عمل اسلیو معده خواهد بود.
هزینه عمل اسلیو متغییر براساس بیمارستان محل جراحی، تخصص و تحصیلات جراح، تجهیزات مورد استفاده و بیمه درمانی بیمار
مراقبت بعد از عمل اسلیو مصرف زیاد مایعات، عدم استعمال سیگار و دخانیات و پرهیز از پرخوری

عمل اسلیو معده که به نام‌های اسلیو گاسترکتومی و گاسترکتومی آستین عمودی نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین، محبوب‌ترین و کم‌خطرترین عمل لاغری در سراسر دنیاست. در صورتی که قصد دارید برای لاغری از عمل اسلیو معده کمک بگیرید، خواندن این مطلب به شما کمک شایانی خواهد کرد.

در مورد عمل اسلیو معده بیشتر بدانید

در عمل اسلیو معده حدود 80% از معده، با هدف کاهش حجم غذای مصرفی، از بدن بیمار خارج می‌شود. همراه قسمتی از معده که خارج می‌شود، هورمون گرلین، که با ترشح آن احساس گرسنگی می‌کنید، از بدن نیز خارج خواهد شد. خروج غده گرلین از معده بیمار به این معنا نیست که ایشان احساس گرسنگی خود را به طور کامل از دست می‌دهد بلکه، هورمون گرلین از مغز نیز ترشح شده و برداشتن این غده از معده، فقط اشتهای بیمار را کمتر خواهد کرد.

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در کوچک کردن معده به روش لاپاراسکوپی، به جای برشی عرضی در شکم بیمار، چندین حفره در شکم ایشان ایجاد می‌شود. قطر این حفره‌ها در چیزی در حدود 10 میلی‌متر خواهد بود. از یکی از این حفره‌های ایجاد شده، لاپاراسکوپ که یک دوربین به سر آن متصل است وارد شکم بیمار و از حفره‌های دیگر، ابزار مخصوص جراحی وارد می‌شود.

بعد از عمل اسلیو معده، بیماران حدود 50 تا 70% از وزن اضافی خود را از دست خواهند داد. کاهش وزن بعد از عمل اسلیو ممکن است تا 2 سال بعد از عمل ادامه داشته و بیشترین کاهش وزن و لاغری مربوط به 6 ماهه اول بعد از عمل خواهد بود.

برای جلوگیری از آسیب دیگر اندام‌های داخلی و ایجاد فضای کافی برای انجام عمل اسلیو، فضای داخلی شکم بیمار با گاز دی‌اکسید کربن پر می‌شود. این گاز کاملا بی‌خطر بوده و فقط برای ایجاد فضای داخلی بین اندام‌های داخلی بدن و جلوگیری از آسیب به آن‌ها تزریق می‌شود. پس از اتمام عمل اسلیو این گاز تخلیه خواهد شد.

عمل اسلیو معده در بهبود و درمان بیماری‌های ناشی از اضافه وزن و چاقی مانند دیابت نوع دوم، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آپنه انسدادی خواب، کبد چرب غیرالکلی، آرتروز زانو و گردن ناشی از اضافه وزن، بیماری‌های گوارشی ناشی از چاقی و بهبود بیماری‌های قلبی و عروقی موثر خواهد بود.
عمل اسلیو معده معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برای انجام بیهوشی، طبق شرایط جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای بیمار، دارویی انتخاب می‌شود که بیمار حین عمل به خواب عمیقی فرو برود.

هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده به موارد متعددی مانند کادر جراحی، بیمارستان محل جراحی، تجهیزات مورد نیاز، پزشک جراح، بیمه درمانی بیمار و مواردی از این قبیل وابسته خواهد بود. برای بررسی و اعلام هزینه عمل اسلیو معده حتما باید توسط پزشک جراح مورد معاینه قرار بگیرید. برای رزرو نوبت از دکتر محمدرضا فرهمند می‌توانید با شماره تماس 02122380167 در ارتباط باشید.

تلفن دکتر فرهمند معده

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند

برای بررسی تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند و مشاهده نتایج کاهش وزن و عکس‌های قبل و بعد بیماران، می‌توانید پیج اینستاگرام دکتر فرهمند را دنبال کرده یا صفحه تجربه عمل اسلیو معده را مشاهده کنید. تمامی اطلاعات ارائه شده در این صفحه واقعی بوده و با رضایت بیماران منتشر شده است.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده

ممکن است برخی از بیماران، به دلیل عدم رسیدن به وزن دلخواه، از انجام عمل اسلیو پشیمان شوند. در ادامه، به بررسی نکاتی که در کاهش وزن بعد از اسلیو موثر هستند، می‌پردازیم:

1. رعایت رژیم غذایی

پس از عمل اسلیو حجم معده کم خواهد شد و بیماران نباید از رژیم غذایی قبل از عمل خود پیروی کنند. با توجه به کاهش حجم معده، حجم و میزان غذای مصرفی نیز باید کاهش یابد. همچنین پس از کاهش وزن و لاغری بعد از اسلیو معده، عدم پایبندی به رژیم غذایی و مصرف بیش از حد غذا، منجر به نشتی معده بعد از عمل اسلیو و بازگشت وزن خواهد شد.

2. انتظارات غیر واقعی

برخی از بیماران انتظار دارند بلافاصله بعد از عمل اسلیو، کاهش وزن را تجربه کنند. یا حتی گروهی از بیماران انتظار دارند که چاقی و اضافه وزن با تبعیت از رژیم غذایی قبلی خود، اتفاق نیافتد. کاهش وزن و لاغری تا 2 سال بعد از عمل اسلیو ادامه داشته و بیشترین کاهش وزن در 6 ماهه اول خواهد بود. پس انتظار کاهش وزن یکباره و سریع نباید داشته باشید.

همچنین، در صورتی که پس از عمل اسلیو معده از رژیم غذایی قبلی خود تبعیت کنید، ممکن است مجدد بازگشت وزن داشته و چاقی را تجربه کنید. پس از عمل اسلیو معده رژیم غذایی بیمار باید به طور کلی تغییر پیدا کند.

3. عمل اسلیو معده قابل بازگشت نیست

به این نکته مهم توجه داشته باشید که قسمتی از معده که از بدن خارج می‌شود، قابل بازگشت نخواهد بود. همچنین ممکن است به دلیل مصرف غذا بیش از ظرفیت معده، منگنه معده یا همان بخیه‌های معده پاره شده و خون‌ریزی داخلی داشته باشید.

مزایای عمل اسلیو معده

برترین مزیت عمل اسلیو معده کاهش وزن و لاغری است. اما عمل اسلیو معده مزایای دیگری برای بیمار به دنبال خواهد داشت که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. کاهش وزن و لاغری

کاهش وزن در عمل اسلیو معده، به تبع کاهش حجم معده و کاهش میزان غذای دریافتی خواهد بود. عمل اسلیو معده میتواند کاهش وزن و لاغری پایداری برای سال‌های طولانی به بیمار اعطا کند که این کاهش وزن، کاملا به شرایط زندگی بیمار و رژیم غذایی ایشان مرتبط است.

2. بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی

اکثر افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند، به بیماری‌های مرتبط با چاقی مبتلا هستند. بیماری‌های فشار خون بالا، کبد چرب غیرالکلی، کلسترول بالا، بیماری‌های قلبی – عروقی، آپنه انسدادی خواب، دیابت نوع دوم و مقاومت به انسولین، سکته قلبی و ناباروری در بیشتر افراد مبتلا به چاقی، رایج است. عمل اسلیو معده به خودی خود در درمان و بهبود این بیماری‌ها موثر نبوده و با کاهش وزن و لاغری ایجاد شده، به درمان و بهبودی آن‌ها کمک خواهد کرد.

3. بهبود فعالیت‌های روزانه

در صورتی که مبتلا به چاقی باشید، ممکن است انجام امور و فعالیت‌های روزانه برای شما سخت و طاقت‌فرسا باشد. کاهش وزن ناشی از عمل اسلیو در بهبود فعالیت روزانه و بهبود کیفیت زندگی موثر خواهد بود.

دوره‌ی نقاهت عمل اسلیو چقدر است؟

عمل اسلیو چندان تهاجمی نیست؛ بنابراین نسبت به عمل‌های لاغری دیگر دوره‌ی نقاهت کمتری دارد و فرد زودتر به زندگی عادی خود برمی‌گردد. بیشتر داوطلبان عمل اسلیو تنها یک شب در بیمارستان می‌مانند و گاهی بسیاری از آنان همان روز مرخص می‌شوند. زمانی که بیمار به خانه برمی‌گردد، باید آب کافی بنوشد، فعالیت‌های سنگین انجام ندهد و رژیم غذایی جدیدی را دنبال کند که از طرف پزشک متخصص دریافت کرده است. اگر می‌خواهید پس از عمل اسلیو سریع‌تر به حالت عادی بازگردید، تا یک هفته پس از عمل به اندازه‌ی کافی استراحت کنید و هر زمان که احساس ناراحتی داشتید، با جراح مشورت کنید.

عوارض عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده با هدف کاهش وزن و بهبود بیماری‌های ناشی از چاقی انجام می‌شود و به طور معمول، نباید عارضه خاصی در بر داشته باشد؛ اما، ممکن است خون‌ریزی داخلی و عفونت، حین عمل اسلیو معده اتفاق بیفتد. همچنین با توجه به بیهوشی عمومی عمل اسلیو معده، ممکن است هذیان‌گویی، عدم حفظ تعادل، استفراغ و تهوع اتفاق بیفتد که از عوارض بیهوشی بوده و در کمترین زمان ممکن برطرف خواهد شد.
یکی دیگر از عوارض شایع بعد از عمل اسلیو، بوی بد دهان است که به دلیل کاهش وزن شدید، اتفاق می‌افتد. برای درمان بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو، بهتر است مصرف آب و مایعات را بیشتر کنید.

پروسه عمل اسلیو معده

اولین مرحله از این عمل لاغری، انجام مشاوره‌های مورد نیاز جراح خواهد بود. جراح اسلیو برای اطمینان از اینکه شما توان عمل جراحی را دارید یا خیر، یک‌سری آزمایشات و مشاورات درخواست خواهد کرد. یکی از رایج‌ترین مشاوره‌های قبل از عمل اسلیو معده، مشاوره قلبی- عروقی و ریوی خواهد بود. در این مشاورات، مشخص می‌شود که بیمار توان دریافت داروی بیهوشی دارد یا خیر.

عمل اسلیو معده

در صورتی که منع پزشکی برای انجام عمل جراحی نداشته باشید، لباس مخصوص اتاق عمل یا همان گان به تن کرده و وارد اتاق عمل می‌شوید. پس از قرار گرفتن بر روی تخت اتاق عمل، متخصص بیهوشی اقدام به تزریق داروی بیهوشی از طریق وریدی یا تنفسی خواهد کرد. ممکن است برای تسریع در بیهوشی بیمار، متخصص بیهوشی از ایشان بخواهد صحبت کند که معمولا این گفت‌وگو در رابطه با معرفی بیمار خواهد بود.

زمانی که بیهوشی کامل شخص تائید شد، تیم جراحی حفره‌هایی با قطر چند میلی‌متر در شکم بیمار ایجاد می‌کنند. از یکی از این حفره‌ها، گاز دی‌اکسید کربن به شکم بیمار وارد می‌شود. گاز دی‌اکسید علاوه بر ایجاد فضای کافی برای دسترسی جراح به معده، بین اندام‌های داخلی شکم فاصله ایجاد می‌کند که حین عمل اسلیو، دچار آسیب نشوند.

در عمل اسلیو معده که حدود 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد، جراح با ابزارهای مخصوص لاپاراسکوپی معده را گرفته و حدود 80% از آن را از بدن بیمار خارج می‌کند. پس از خارج کردن معده از بدن بیمار، به وسیله استپلر معده باقی‌مانده، منگنه می‌شود. پس از انجام منگنه معده، عمل اسلیو به اتمام رسیده و پس از خروج لاپاراسکوپ و ابزارهای موردنیاز جراحی، حفره‌های ایجاد شده را بخیه می‌کنند. توجه داشته باشید که 24 ساعت بعد از عمل اسلیو معده، بیمار می‌تواند به انجام امور روزانه خود برسد.

مرگ با عمل اسلیو معده

طبق تحقیقات انجام شده بر روی بیشتر از 36 میلیون بیمار اسلیو معده که در سال 2021 انجام شد، مرگ با عمل اسلیو امکان‌پذیر بوده و از این 36 میلیون بیمار، حدود 0.08% از آن‌ها فوت شدند. برای جلوگیری از مرگ با عمل اسلیو معده بهتر است در جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی، کلیه شرایط جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای خود را به پزشک اعلام کنید. بیشتر بخوانید: مرگ با عمل اسلیو

مراقبت‌های بعد از عمل اسلیو معده

به طور کلی، مراقبت‌های بعد از عمل اسلیو معده توسط جراح به بیماران ارائه خواهد شد. در صورتی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، تحت نظر پزشک معالج خود باید این داروها را برای مدت زمان 7 روز قبل از عمل و 7 روز بعد از عمل رها کنید. همچنین بهتر است برای جلوگیری از نشتی معده، از پرخوری اجتناب کنید و رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. مصرف سیگار و قلیان بعد از عمل اسلیو معده باید قطع شده و از انجام دادن کارهای سنگین برای مدتی باید دوری کنید.

در چه صورت پس از عمل اسلیو به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا فرد پس از عمل اسلیو به سلامت مراحل نقاهت و بهبودی را پشت سر می‌گذارد. اگر طی مراحل نقاهت با تب شدید روبرو شوید، احساس درد مدام افزایش پیدا کند، ناحیه‌ی زخم دچار تورم یا قرمزی غیرعادی شود یا نتوانید مایعات را فرو ببرید، حتما کمک پزشکی دریافت کنید.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو

بعد از عمل اسلیو معده بهتر است به پشت یا پهلو خوابیده و از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید. همچنین مهم است که قبل از خواب، از نوشیدن مایعات خودداری کنید. برای جلوگیری از وارد شدن فشار به شکم، بهتر است از بالش‌های کوچکی در کنار خود استفاده کنید. در نظر داشته باشید که سقوط از تخت ممکن است موجب پاره شدن منگنه معده یا بخیه‌های شکم شود. بیشتر بخوانید: خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

بهترین دکتر اسلیو معده

برای انتخاب بهترین دکتر اسلیو معده پیشنهاد می‌کنیم سوابق تحصیلی و حرفه‌ای پزشک خود را بررسی کنید. دکتر محمدرضا فرهمند، متخصص عمل اسلیو، فارغ‌التحصیل پزشکی حرفه‌ای از دانشگاه تهران، دوره‌های تخصصی و فلوشیپی خود را در مراکز علمی معتبر در کشورهای آلمان، بلژیک و آمریکا گذرانده است. ایشان تمامی عمل‌های خود در بیمارستان عرفان تهران انجام می‌دهند. دکتر فرهمند با بهره‌مندی از بهترین و به‌روزترین تجهیزات اتاق عمل و با استفاده از تجارب خود، موفق به انجام بیش از 15 هزار عمل اسلیو معده موفق شده است.

فرق بای پس و اسلیو

هر 2 عمل بای پس و اسلیو معده با هدف کاهش وزن و لاغری به وسیله کاهش حجم معده، انجام می‌شود. در عمل بای پس معده جراح با برداشتن قسمت زیادی از معده و قسمت کوتاهی از روده باریک، یک معده کوچک ایجاد کرده که به انتهای روده باریک متصل می‌کند. در این عمل، قسمت زیادی از معده و روده باریک از مسیر هضم غذا دور زده خواهد شد و اندام‌های در داخل بدن قرار می‌گیرند.
اما در مقابل، در عمل اسلیو معده حدود 80% از معده از بدن بیمار خارج می‌شود. تفاوت اصلی بای پس و اسلیو معده این است که ممکن است پس از عمل بای پس معده دچار مشکلات جذب ویتامین و مواد معدنی شوید اما، در اسلیو معده اینطور نیست. برای بررسی دقیق‌تر عمل بای پس و اسلیو می‌توانید این صفحه را مطالعه کنید.

فرق بای پس و اسلیو معده

سوالات متداول عمل اسلیو معده

در این قسمت، رایج‌ترین سوالاتی که در رابطه با عمل اسلیو معده بیان شده است را، برای شما آماده کرده‌ایم. در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید، می‌توانید در انتهای صفحه به صورت کامنت برای ما ارسال کنید.

1. ماندگاری عمل اسلیو معده چقدر است؟

در صورت رعایت رژیم غذایی و اصلاح عادات زندگی روزمره، عمل اسلیو معده برای 10 سال ماندگار بوده و برای طولانی مدت موفقیت در برخواهد داشت. اسلیو معده دائمی است که تا آخر عمر ادامه داشته و قابل بازگشت نخواهد بود.

2. آیا می‌توانم بعد از اسلیو معده به طور طبیعی غذا بخورم؟

پس از حدود 7 تا 8 هفته شما باید بتوانید رژیم غذایی معمولی خود، از جمله غذای جامد را از سر بگیرید. اسلیو معده این امکان را به شما می‌دهد که هر نوعی غذا با هر بافتی را بخورید. بهتر است روزانه 3 وعده غذایی کامل و متعادل را در برنامه خود قرار دهید. کالری دریافتی بعد از عمل اسلیو معده باید روزانه بین 1000 تا 12000 کیلوکالری باشد.

3. آیا عمل اسلیو معده دردناک است؟

با توجه به اینکه حساسیت به درد در بین بیماران متفاوت است، اما باید بگوییم که اکثر بیماران اسلیو معده چندین ساعت پس از جراحی کمترین درد را، بدون مصرف هیچگونه داروی ضد دردی، گزارش می‌کنند.

4. آیا بعد از عمل اسلیو، معده می‌تواند به حالت عادی برگردد؟

معده، یکی از سازگارترین اندام‌های بدن انسان است. در صورتی که رژیم غذایی و عادات روزانه قبل از عمل اسلیو را ادامه دهید، ممکن است معده به اندازه و حالت عادی و طبیعی خود بازگردد.

5. 10 سال بعد از عمل اسلیو معده، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

طبق تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، 10 سال بعد از اسلیو معده باید چیزی در حدود 55% از وزن اضافی خود را از دست داده باشید.

6. آیا امکان تجربه چاقی بعد از عمل اسلیو وجود دارد؟

عمل اسلیو معده یک روش موثر برای درمان چاقی و اضافه وزن است. با این حال، درصد زیادی از بیماران ممکن است همچنان چاقی را تجربه کنند. عموم این افراد، پس از عمل اسلیو رژیم غذایی خود را تغییر نداده و همچنان به پرخوری و عادات نامناسب غذایی می‌پردازند که موجب جلوگیری از لاغری خواهد شد.

7. آیا بعد از عمل اسلیو معده می‌توانم قهوه بنوشم؟

مصرف قهوه به دلیل افزایش احتمال کم‌آبی بدن، توصیه نمی‌شود. کافئین موجود در قهوه، ادرارآور است و باعث می‌شود بیمار از طریق ادرار، آب زیادی از دست بدهد. از آنجایی که برای کاهش وزن و لاغری بدن به آب زیاد دارد، مصرف قهوه می‌تواند منجر به کم‌آبی بدن شود.

8. سخت‌ترین مرحله عمل اسلیو معده کدام است؟

سخت‌ترین مرحله عمل اسلیو معده بهبود برش‌های ایجاد شده در شکم بیمار است. برای بهبود برش‌های ایجاد شده حدود 1 تا 2 هفته زمان لازم است.

9. چرا بعد از عمل اسلیو معده مدام احساس گرسنگی می‌کنم؟

با توجه به اینکه هورمون گرلین در اسلیو معده از بدن بیمار خارج می‌شود، احساس سیری در بیماران باید سریع‌تر از قبل اتفاق بیفتد. اما در صورتی که بیمار در طول روز کالری و موادغذایی کافی دریافت نکند، ممکن است که مدام احساس گرسنگی داشته باشد.

10. آیا می‌توانم بعد از عمل اسلیو معده چای بنوشم؟

بله، نوشیدن مایعات مانند آب و چای در کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده کاملا موثر خواهد بود. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چای یا دیگر مایعات را جرعه جرعه بنوشید و به یکباره آن‌ها را وارد معده خود نکنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که نوشیدن مایعات خیلی سرد و خیلی داغ توصیه نمی‌شود.

11. علت افتادگی و شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

اضافه وزن و چاقی موجب ایجاد فشار و استرس بر روی فیبرهای کلاژن و الاستین پوست بیمار می‌شود. این فیبرها به پوست خاصیت ارتجاعی داده و موجب می‌شود که در زمان کاهش یا افزایش وزن پوست به جای قبلی خود بازگردد. فشار و استرس وارد شده به فیبرهای پوستی در زمان چاقی موجب از دست رفتن خاصیت آن‌ها شده که پس از کاهش وزن و لاغری پوست افتاده و شل می‌شود. برای جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو، پزشک معمولا مکمل کلاژن و لوسیون کلاژن و الاستین تجویز خواهد کرد.

فیلم عمل اسلیو معده

فیلم عمل اسلیو معده که در ادامه مشاهده می‌کنید، اسلیو معده توسط دکتر محمدرضا فرهمند در بیمارستان عرفان تهران است. شخص بیمار در این فیلم، یکی از 20000 نفریست که به دکتر فرهمند برای اسلیو معده اعتماد کرده‌اند. با توجه به سوابق تحصیلی و رزومه کاری، می‌توان گفت دکتر فرهمند یکی از بهترین دکتر برای عمل اسلیو معده در ایران است. در فیلم ارائه شده، دکتر فرهمند در مورد عمل اسلیو معده به طور کامل توضیح می‌دهند.