دکتر فرهمند سوالات متداول

سوالات متداول

پرداخت هزینه عمل اسلیو معده توسط بیمه، کاملا به شرایط بیمه‌گذار و قوانین آن‌ها بستگی دارد. بهتر است قبل از اقدام برای انجام عمل اسلیو معده، از قوانین و شرایط بیمه برای بازپرداخت هزینه‌های درمانی خود جویا شوید.

عمل اسلیو معده حدود یک (1) تا دو (2) ساعت طول می‌کشد. درصد زیادی از این مدت زمان مربوط به بیهوشی و به هوش آمدن بیمار است.

پس از عمل اسلیو معده مصرف یک‌سری داروها و مواد غذایی و الکل، ممنوع است. برای مطالعه کامل ممنوعات پس از عمل اسیلو بر روی بیشتر بخوانید کلیک کنید.

در معده غده‌ای وجود دارد که از ترشح آن، انسان احساس گرسنگی و ولع غذا پیدا می‌کند. در عمل اسلیو معده، این غده به همراه قسمت بریده شده معده از بدن جدا می‌شود. با جدا شدن و عدم ترشح این غده، معمولا کمتر احساس گرسنگی کرده و به تبع آن، مصرف غذای کمتری خواهید داشت. البته در نظر داشته باشید که با برداشتن هورمون گرلین اشتهای خود را به صورت کامل از دست نخواهید داد. چرا که قسمتی از هورمون اشتها، از طریق غدد درون مغز ترشح می‌شود.

مدت زمان بستری در بیمارستان بعد از جراحی اسلیو معده با توجه به نوع و روند جراحی که انجام می شود می توان انتظار داشت که بیمار حدود ۱ الی ۳ روز بستری شود و در موارد خاص با صلاحدید پزشک این زمان قابل تغییر است.

از شاخصه‌های اصلی انجام عمل‌های لاغری از قبیل عمل جراحی اسلیو معده و یا بای پس معده می‌توان به دارا بودن سلامت عمومی جسمانی در کنار شاخص توده بدنی (BMI) بالای 35 به همراه ظاهر شدن علائمی نظیر افزایش چربی و فشار خون، دیابت، آپنه خواب، کبد چرب و هرگونه از علائمی که ناشی از افزایش وزن است، اشاره کرد. همچنین اگر شاخص توده بدنی شخص عددی بالاتر از 40 باشد و عوارضی از قبیل مواردی که بالاتر در متن به آن اشاره شد را نداشت نیز از گزینه‌های بسیار اساسی برای انجام عمل اسلیو معده می‌باشد.

هر گونه کاهش وزن ممکن است به دلیل کمبود مصرف ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی باعث ضعیف شدن ریشه مو و در نتیجه ریزش مو شود. به همین دلیل توصیه می‌شود برای کاهش وزن طبق یک رژیم غذایی اصولی حرکت کنید تا بتوانید املاح و مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری بدن را تأمین کنید. یکی از روش‌های کاهش وزن در افرادی که اضافه وزن بسیاری دارند، انجام عمل جراحی اسلیو معده است. پس از انجام این عمل نیز ریشه‌های مو برای مدت کوتاهی ضعیف و شکننده خواهند شد. این ریزش موقتی خواهد بود و به دلیل وارد شدن شوک‌های ناشی از بیهوشی و جراحی است. برای تقویت و رشد مجدد موهای شخص باید مواد معدنی، پروتئین و همچنین ویتامین‌هایی نظیر ویتامین گروه B مصرف شود.

مصرف مشروبات الکلی در افرادی که اقدام به عمل جراحی اسلیو معده کرده‌اند به مدت، حداقل 6 ماه و حداکثر یک سال ممنوع می‌باشد و شخص باید از نوشیدن آن امتناع کند. از جمله ضررهای مشروبات الکی می‌توان به افزایش وزن و افزایش فشار و قند خون اشاره کرد. همچنین مصرف الکل در افراد دارای اضافه وزن منجر به بالا رفتن تعداد آنزیم‌های گوارشی شده و فرآیند دستگاه گوارش مختل می‌کند و موجب وارد شدن فشار زیادی به کبد می‌شود که در نتیجه می‌تواند منجر به نارسایی کبدی شود. همچنین مصرف بیش از حد الکل در کنار آسیب جدی به کبد، در مواردی به زخم معده هم منجر می‌شود.

شما می توانید بعد از این عمل باردار شوید منتها بهترین زمان برای بارداری 18 ماه بعد از انجام عمل اسلیو هست. در این حالت هیچ خطری نه برای مادر هست نه فرزند.