دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/7/30تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:4دقیقه

محاسبه bmi شاخص توده بدنی آنلاین

با محاسبه bmi انلاین سایت دکتر فرهمند می‌توانید اطلاعات دقیق شاخص توده بدنی خود را دریافت کنید. برای دریافت پاسخ شاخص توده بدنی یا BMI چیست و محاسبه آنلاین BMI می‌توانید این صفحه از سایت دکتر فرهمند را مطالعه نمایید.

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی چیست؟ در نظر داشته باشید شاخص توده بدنی یا BMI که مخفف Body Mass Index است، برای ارزیابی قبل از عمل لاغری بسیار کاربرد دارد. برای این‌کار باید وزن خود را به کیلوگرم تقسیم بر قدتان بر حسب متر به توان 2 کنید تا پاسخ این که شاخص توده بدنی چقدر است را بدست بیاورید. الیته ابزار آنلاین محاسبه bmi در سایت دکتر محمدرضا فرهمند این کار را برای شما راحت کرده است.

محاسبه BMI

محاسبه BMI یک قانون ساده برای دسته‌بندی افراد براساس توده بافتی (عضله، چربی و استخوان) و قد استفاده است. طبقه‌بندی‌های اصلی BMI بزرگسالان کم وزن (کمتر از 18.5 کیلوگرم بر متر مربع)، وزن طبیعی (18.5 تا 24.9)، اضافه وزن (25 تا 29.9) وچاق (30 یا بیشتر از آن) هستند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) محدوده سالم BMI برای بزرگسالان، بین 18.5 تا 24.9 است. اضافه وزن به عنوان بی ام ای 25 تا 29.9 و چاقی به عنوان شاخص 30 یا بالاتر تعریف می‌شود. این دسته‌بندی‌ BMI در بزرگسالان برای مردان و زنان بدون در نظر گرفتن سن، یکسان است.

در سراسر جهان، حدود 1.5 میلیارد بزرگسال بالای 20 سال (حدود 34% از جمعیت بزرگسال جهان) دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 این تعداد به بیش از 3 میلیارد نفر افزایش پیدا کند.

برای اهداف بالینی و تحقیقاتی، چاقی به 3 دسته می‌شود:

کلاس I: با شاخص بدنی 30-34.9
کلاس II: با شاخص 35- 39.9
کلاس III: با شاخص 40 – ∞

معمولا محققان و پزشکان کلاس III را بیشتر به سوپر چاقی (BMI 59-50) و سوپرسوپر چاقی (BMI ∞-60) دسته‌بندی کرده‌اند.

خطر ابتلا به مشکلات سلامتی، از جمله چندین بیماری مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت، برای BMI بالاتر از 21 به تدریج افزایش پیدا می‌کند. همچنین با توجه به افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی در این دسته، خطر مرگ‌ومیر نیز به تبع افزایش پیدا خواهد کرد.

حالا که به طور کامل درباره اینکه bmi چیست پاسخ خود را دریافت کردید، به سراغ محاسبه آنلاین BMI می‌رویم.

محاسبه BMI آنلاین

محاسبه BMI آنلاین امکانپذیر است؟ بله. در سایت دکتر محمدرضا فرهمند وقابلیت محاسبه BMI آنلاین وجود دارد و به صورت آنلاین می‌توانید نسبت به محاسبه BMI خود اقدام نمایید. در ماشین حساب بی ام ای زیر، وزن به کیلوگرم و قد خود را به سانتی‌متر وارد کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

محاسبه آنلاین BMI:

BMI شما:‌

کمبود وزن
وزن سالم
اضافه وزن
چاق

در صورت نیاز، در رابطه با مقدار به دست آمده و بررسی میزان چاقی یا اضافه وزن خود سوالی داشتید، می‌توانید با شماره تماس 02122380167 در ارتباط باشید.

در ادامه به توضیحات بیشتر در خصوص محاسبه bmi و اینکه bmi چیست می‌پردازیم.

ساده‌ترین تعریف اضافه وزن و چاقی، داشتن چربی بیش از حد بدن است؛ به‌طوری که خطری برای سلامتی ایجاد کند. یک راه قابل اعتماد برای تعیین این‌که آیا فرد چربی بدن بیش از حد دارد، محاسبه BMI است.

البته به این موضوع توجه داشته باشید که محاسبه BMI معیار کاملی برای ارزیابی چاقی و اضافه نیست. چرا که به‌طور مستقیم چربی بدن را ارزیابی نمی‌کند. تراکم بافت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها از تراکم بافت چربی‌ها بیشتر است. بنابراین افراد ورزشکار یا عضلانی ممکن است شاخص BMI بالایی داشته باشند، اما چربی و اضافه وزن نداشته باشند.

تحقیقات نشان داده است که محاسبه BMI با روش‌های استاندارد و طلایی برای اندازه‌گیری چربی و اضافه وزن در ارتباط است که این یک راه آسان برای غربالگری افرادی است که ممکن است به دلیل اضافه وزن در معرض خطر بیشتر مشکلات سلامتی باشند.

شاخص توده بدنی BMI و سایز کمر؛ در چاقی کدام مهم‌تر است؟

محل تجمع چربی بدن نیز مهم است و می‌تواند شاخص بهتری برای چاقی نسبت به مقدار چربی بدن باشد. چربی‌هایی که در اطراف کمر و سینه جمع می‌شوند (چیزی که به آن چاقی شکمی گفته می‌شود)؛ ممکن است در طولانی مدت برای سلامت خطرناک‌تر از چربی‌هایی باشد که در اطراف باسن و ران‌ها تجمع می‌یابند.

در بزرگسالان، محاسبه BMI و اندازه دور کمر، راه‌حل بهتری برای پیش‌بینی خطرهای مرتبط با وزن افراد است. در صورتی که برای کودکان و نوجوانان اطلاعات دقیق و موثقی برای اندازه‌گیری دور کمر وجود ندارد. پس، BMI برای این گروه سنی بهترین معیار محاسبه اضافه وزن است.

همانطور که نرخ چاقی افزایش یافته، به نظر می‌رسد درک مردم از وزن سالم تغییر پیدا کرده است. تحقیقات در ایالات متحده در خصوص بررسی‌های مربوط به ادراک وزن از اواخر دهه 1980 تا اوایل 2000 نشان می‌دهد که در اوایل دهه 2000، اغلب مردم بیشتر وزن خود را در نظر می‌گیرند. این به آن معناست که اغلب مردم توجهی به شاخص توده بدنی نداشته و فقط عدد وزن خود توجه دارند.

اندازه گیری BMI و مقایسه آن در طول زمان یک راه ساده و قابل اعتماد برای افراد است تا بفهمند آیا واقعاً وزن سالمی دارند یا خیر.

محاسبه bmi آنلاین

سوالات متداول شاخص توده بدنی BMI

در این قسمت، بیشترین سوالاتی که در رابطه با محاسبه آنلاین BMI مطرح شده است، برای شما آماده کرده‌ایم. در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید می‌توانید با شماره تماس 02122380167 در ارتباط باشید.

1. چگونه می‌شود چاقی را با شاخص BMI تشخیص داد؟

همانطور که در ابتدای متن گفته شد، اگر شاخص BMI شما کمتر از 18.5 باشد، در محدود کم وزنی قرار دارید. اگر BMI شما بین 18.5 تا کمتر از 25 باشد، در محدوده وزن سالم قرار می‌گیرید. همچنین BMI 25 تا 30 در محدوده اضافه وزن اطلاق می‌شود. اگر شاخص BMI شما 30 یا بیشتر از آن باشد، در محدوده چاقی خواهید بود. در نظر داشته باشید که محل تجمع چربی‌ها نیز حائز اهمیت است. در صورتی که ورزشکار حرفه‌ای هستید، ممکن است تراکم عضلات و استخوان‌های شما باعث افزایش شاخص توده بدنی شود.

2. آیا می‌توان چاق و سالم بود؟

بله، می‌‎توانید اضافه وزن داشته باشید و از نظر متابولیک سالم باشید. البته در نظر داشته باشید که چاقی یک بیماری است که بدن را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. 13 نوع سرطان و 200 بیماری دیگر با چاقی مرتبط هستند. برای کاهش وزن سریع می‌توانید عمل اسلیو معده نیز انجام دهید.

3. آیا می‌توان از شاخص BMI برای تعیین دقیق چاقی استفاده کرد؟

به‌وسیله BMI می‌توانید توده چربی بدن خود را تخمین بزنید. اما برای تعیین دقیق چاقی باید نسبت دور کمر به باسن با کولیس اندازه‌گیری شود.

4. چاقی براساس BMI تعیین می‌شود یا میزان چربی بدن؟

به‌طور کلی، زنان با بیش از 30% چربی بدن و مردان با بیش از 25% چربی بدن چاق محسوب می‌شود. اضافه وزنی که ممکن است برای سلامتی خطرناک باشد، در BMI، مقداری معادل 40 یا بیشتر دارد که برای مردان تقریبا معادل 45 کیلوگرم و برای زنان تقریبا معادل 36 کیلوگرم اضافه خواهد بود.

5. چرا BMI می‌گوید من اضافه وزن دارم در حالی که اینطور نیست؟

تعداد کمی از افراد، BMI بالایی دارند اما چربی بدنی زیادی ندارند. چرا که بافت عضلانی، وزن آن‌ها را بالا می‌برد. به عنوان مثال؛ یک بازیکن فوتبال یا یک بدنساز که بدن آن‌ها عضلانی است، شاخص توده بدنی BMI زیادی دارند اما چربی بدن آن‌ها در واقع بسیار پائین است.

6. چرا BMI من طبیعی است اما چربی بدنم بالاست؟

محدودیت BMI این است که این اندازه‌گیری، چربی را از عضله تشخیص نمی‌دهد. براساس برخی تحقیقات، بیش از نیمی از آمریکایی‌ها دارای BMI طبیعی هستند اما درصد چربی بدن بالایی دارند که به عنوان چاقی با وزن طبیعی شناخته می‌شود. فردی که دارای وزن طبیعی چاقی است به اندازه فردی با BMI بالا، ناسالم است.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =