دکتر فرهمند

آیا کاندید عمل اسلیو معده هستید؟

اگر قصد عمل جراحی اسلیو معده توسط دکترمحمدرضا فرهمند دارید، باید بدانید کاندید عمل اسلیو هستید یا خیر. قبل از اینکه برای ارزیابی غربالگری عمل جراحی اقدام کنید، باید معیارهای خاصی را رعایت کنید. این معیارها براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ایجاد شده است. همچنین تیم جراحی دکتر فرهمند برای ارزیابی و غربالگری بیماران خود و انجام آزمایشات قبل از عمل اقدام می‌کنند.

کاندید عمل اسلیو معده

اسلیو معده که به جراحی کاهش وزن یا عمل لاغری معروف است، برای افرادی مناسب است که دارای اضافه وزن شدید هستند. اگر شاخص توده بدنی BMI بالاتر از 40 (یا بالاتر از 35 با مشکلات پزشکی مرتبط با اضافه وزن از قبیل فشار خون بالا، دیابت نوع 2، آپنه خواب و بیماری‌های کیسه صفرا) دارید، جراحی اسلیو مناسب شماست.

همچنین 45 کیلوگرم بالاتر از وزن ایده‌آل، عدم اعتیاد به الکل و مواد مخدر و عدم ابتلا به اختلال روانی عمده و گسترده، از معیارهای عمل جراحی اسلیو است. معیارها و پارامترهای دیگری مانند سن و سلامت عمومی بدن توسط پزشک جراح ارزیابی خواهد شد.

در صورتی که متعهد به ایجاد تغییرات در سبک زندگی خود نباشید و تمایل داشته باشید به‌خوردن هرچیزی که دوست دارید ادامه دهید، عمل اسلیو معده اصلا برای شما مناسب نخواهد بود. این جراحی معده تنها بخشی از کنترل وزن افراد است.

به‌همین جهت برای انجام اسلیو باید علاوه بر در نظر گرفتن پارامترهای اعلام شده، با جراح خود ملاقات کنید تا مطمئن شوید عمل جراحی خوبی در پیش خواهید داشت و بهترین نتایج را به‌دست می‌آورید.

سوالات متداول کاندید عمل اسلیو معده

در این قسمت، متداول‌ترین سوالاتی که در رابطه با کاندید عمل اسلیو معده از دکتر فرهمند مطرح شده است را برای شما آماده کرده‌ایم. در صورتی که پاسخ سوال خود را پیدا نکردید می‌توانید با شماره تلفن 02122380167 در تماس باشید.

سوالات متداول کاندید عمل اسلیو معده به همراه پاسخ به شرح زیر است:

1. چه کسی کاندید عمل اسلیو معده نیست؟

اگرچه استثنائاتی وجود دارد، اما اگر بالای 65 سال هستید، BMI کمتر از 35 دارید، مقدار زیادی الکل یا مواد مخدر مصرف می‌کنید یا شرایط جسمانی مناسبی از نظر پزشکی ندارید، کاندید عمل اسلیو معده نیستید و می‌تواند برای شما خطرآفرین باشد.

2. آیا عمل لاغری اسلیو، یک عمل پرخطر است؟

اسلیو یک روش لاغری تا حدی خطرناک و بسیار راحت است، زیرا بخش زیادی از یکی از اندام‌های حیاتی را از بین می‌برد. همچنین این عمل دائمی بوده و امکان بازگشت ندارد؛ بنابراین قبل از انجام عمل جراحی، خطرات آن را به دقت در نظر بگیرید.

3. چگونه تشخیص دهید که کاندید عمل اسلیو معده هستید؟

اگر دارای شاخص توده بدنی (BMI) 35 یا بالاتر یا دارای BMI بین 30 تا 35 و بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید هستید، جراحی اسلیو می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان چاقی و اضافه وزن شما باشد. همچنین در صورتی که وزن شما 45کیلوگرم بیشتر از وزن ایده‌آل باشد، جراحی اسلیو می‌تواند تاثیرگزار باشد. با ابزارهای محاسبه آنلاین BMI می‌توانید برای اندازه‌گیری شاخص توده بدنی اقدام کنید.

4. آیا همه افراد می‌توانند جراحی لاغری انجام دهند؟

اسلیو، یک درمان جراحی برای چاقی و اضافه و بیماری‌های مرتبط با چاقی است. این عمل جراحی فقط برای افراد واجد شرایطی ارائه می‌شود که دارای بیماری‌های جدی مرتبط با چاقی و اضافه وزن خود هستند یا در معرض خطر بالای ابتلا به آن‌ها هستند.

5. اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است؟

در عمل اسلیو معده، وزن معیار و مقیاس نبوده و براساس شاخص توده بدنی BMI تصمیم‌گیری می‌شود. عمل اسلیو معده می‌تواند برای تمامی وزن‌ها انجام شود. فقط نکته‌ای که برای وزن مناسب عمل اسلیو باید در نظر داشته باشید، این است که اکثر تخت‌های بیمارستانی و دستگاه‌های رادیولوژی تا وزن بیشتر از 140 کیلوگرم را، تحمل نخواهند کرد.

تلفن دکتر فرهمند معده

آزمایشات قبل از عمل اسلیو

زمانی که مشخص شد هیچ مشکل و منع پزشکی برای اسلیو وجود ندارد، ارزیابی و غربالگری تغذیه انجام می‌شود. گاهی اوقات، علاوه بر این موارد باید توسط متخصصان مختلف مورد بررسی قرار بگیرید تا اطمینان حاصل شود که تمام ساختارهای حمایتی لازم را در پایان جراحی و ترخیص از بیمارستان را دارا هستید.

پس از انجام این غربالگری و آزمایشات، تیم جراحی دکتر فرهمند برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا کاندید مناسبی برای جراحی هستید یا خیر، تشکیل جلسه خواهند داد. این تصمیم براساس وضعیت جسمانی، حالات روحی و همچنین عادات غذایی، ترجیحات غذایی، سطح فعالیت و سایر مشکلات سلامتی و بیماری‌ها است.

در برخی موارد ممکن است  اسلیو نتایج مطلوب و مورد نظر را در پی نداشته باشد و نوع دیگری از عمل‌های جراحی چاقی یا یک درمان جایگزین توصیه شود. همچنین ممکن است لازم باشد پیش از جراحی اسلیو، معیارهای خاصی مانند کاهش وزن، شرکت در جلسات مشاوره پزشکی و انجام فیزیوتراپی را انجام دهید.

این فعالیت‌ها به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که پس از اسلیو، در کاهش وزن موفق خواهید بود. پس از تکمیل موفقیت‌آمیز مراحل غربالگری، عمل جراحی شما برنامه‌ریزی شده و آماده‌سازی قبل از عمل آغاز می‌شود. برای اطلاع کامل از آزمایشات قبل از عمل اسلیو کلیک کنید.

عمل اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

آزمون روانشناسی قبل از عمل اسلیو

جراحی اسلیو در رابطه فرد با غذا تغییر ایجاد می‌کند. بنابراین، به‌عنوان بخشی از فرآیند ارزیابی پیش از عمل ضروری است که تحت ارزیابی و غربالگری روانشناسی قرار بگیرید. این ارزیابی توسط مختصصان حوزه سلامت روان بیمارستان محل عمل جراحی انجام می‌شود تا مشخص شود آیا اسلیو درمان مناسبی است برای شما است یا خیر. ارزیابی روانشناسی برای موارد زیر انجام می‌پذیرد:

• تاریخچه روانپزشکی و درمان‌های انجام شده
• عملکرد روانشناختی فعلی
• سابقه وزن و رژیم‌های غذایی گذشته
• رفتارها و عادات غذایی فعلی
• سطح فعالیت بدنی

در طول این ارزیابی، تغییرات رفتاری لازم برای اطمینان از نتایج خوب پس از عمل و همچنین هرگونه تغییر روانشناختی قابل پیش‌بینی پس از جراحی به بیماران آموزش داده خواهد شد.

آزمایشات پزشکی قبل از اسلیو معده

ارزیابی پزشکی و جراحی قبل از عمل تعیین می‌کند که آیا شما به اندازه کافی برای انجام اسلیو سالم هستید یا خیر. این غربالگری از طریق یک‌سری آزمایشات پزشکی انجام می‌شود. همچنین آزمایشاتی برای تعیین اینکه آیا شما به بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، بیماری ریوی، آپنه خواب، بیماری عروقی یا افسردگی مبتلا هستید و اینکه این اختلالات چگونه بر سلامت شما تاثیر می‌گذارند، انجام می‌شود.

توجه به این نکته مهم است، که بیماران مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی پیشرفته ممکن است کاندید عمل اسلیو معده نباشد.

برخی از آزمایشات پیش از عمل که ممکن است نیاز داشته باشید تا کاندید عمل اسلیو معده باشید عبارتند از:

• سونوگرافی شکم

• آزمایش خون شامل شمارش گلبول‌های قرمز (CBC)، نیتروژن اوره خون (BUN)، کورتیزول، کراتینین، الکترولیت‌ها، پرولاکتین و هورمون محرک تیروئید (TSH)

• نوار قلب

• رادیولوژی قفسه سینه

• اکوکاردیوگرافی (ECG)

• الکتروکاردیوگرام (EKG)

• آزمایش عملکردی کبد

• آزمایش عملکردی ریه

• آزمایش بررسی کیفیت خواب و مشکلات مرتبط با آن

• ارزیابی دستگاه گوارش فوقانی (GI)

ارزیابی تغذیه و رژیم غذایی قبل از جراحی اسلیو

غربالگری تغذیه قبل از اسلیو بر تغییر رفتارهای غذایی و شیوه‌های انتخاب غذا و موادغذایی متمرکز است. این ارزیابی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با رژیم غذایی بعد از عمل خود سازگار شوید و به بهترین نتایج ممکن از اسلیو برسید.

در طول غربالگری تغذیه، یک متخصص تغذیه، سابقه کاهش وزن و رفتارهای غذایی شما را با استفاده از پرسشنامه وزن و تاریخچه رژیم غذایی ارزیابی می‌کند. همچنین برای ثبت میزان مصرف روزانه خود و یادگیری اصول پیشرفت رژیم غذایی، نیازهای پروتئین و مایعات، مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی، یک دفترچه و اطلاعات کامل آن به شما ارائه می‌شود. در صورت نیاز به مشاوره از دکتر فرهمند، متخصص جراحی اسلیو، می‌توانید از طریق سایت فرم مشاوره را تکمیل نمایید.