دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/9/5تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:5دقیقه

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده کدامند؟

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده، برای ارزیابی سلامت کلی بدن بیمار و تعیین مناسب بودن عمل لاغری از نظر نتیجه ایمن و موفقیت آمیز انجام می‌شود. انجام عمل اسلیو معده و کاهش وزن و لاغری از این طریق، می‌تواند در زندگی بیمار تغییر اساسی و مهمی را ایجاد کند. با این حال، انجام این عمل نیاز به ارزیابی و آماده‌سازی دقیق دارد.

در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بررسی کامل آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده پرداخته‌ایم.

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده

در این متن، مرور جامعی از آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده را در اختیار شما قرار می‌دهیم. از مشاوره‌های اولیه گرفته تا آزمایشات دقیق و روش‌های تشخیصی انواع بیماران. شناخت و درک کامل از این آزمایشات به بیماران کمک می‌کند تا با اطمینان اقدام به عمل اسلیو معده کنند و خود را از نظر فیزیکی و ذهنی برای آن آماده کنند. آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده به شرح زیر است:

مشاوره قبل از عمل اسلیو

در طول مرحله مشاوره و ارزیابی اولیه، با متخصص و جراح عمل اسلیو معده خود ملاقات خواهید کرد. در این جلسه مشاوره و ارزیابی، با جراح خود در رابطه با اهداف کاهش وزن صحبت می‌کنید، فرآیند عمل اسلیو معده را به طور کامل می‌آموزید و متوجه می‌شوید که آیا کاندید عمل اسلیو هستید یا خیر. در طول مرحله مشاوره و ارزیابی باید مراحل زیر طی شود:

1. معرفی کامل عمل اسلیو معده

مرحله اول آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده، فرصتی است که برای آشنایی با مراحل مختلف این عمل جراحی در نظر گرفته شده است. جراح اسلیو معده در مورد مزایای این عمل، خطرات احتمالی و نتایج کاهش وزن در دراز مدت با شما صحبت خواهد کرد و به شما این امکان را می‌دهد که تصمیمی آگاهانه در مورد عمل جراحی خود بگیرید.

2. بررسی سوابق بیماری و وضعیت فعلی بیمار

برای تعیین اینکه آیا کاندید عمل اسلیو معده هستید یا خیر، باید کلیه سوابق پزشکی خود را (به صورت مستند یا غیرمستند) به پزشک ارائه کنید. جراح معمولا در مورد عمل‌های جراحی قبلی شما، داروهایی که مصرف کرده‌اید یا مصرف می‌کنید از شما می‌پرسند. همچنین در صورتی که به هر دارویی حساسیت دارید، باید به پزشک اعلام کنید. علاوه بر این‌ها، تمامی تلاش‌های قبلی موفق یا ناموفق در کاهش وزن از طریق رژیم‌های غذایی و ورزش‌های انجام شده، باید به جراح اعلام شود.

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده

3. اهداف و انتظارات بیمار از کاهش وزن

در طول اولین مرحله از آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده، بیمار باید از اهداف و انتظارات خود از کاهش وزن صحبت کند. در مقابل، جراح اسلیو معده باید انتظارات واقع‌بینانه را به بیمار توصیه کرده و توضیح دهد که چگونه عمل اسلیو معده می‌تواند در دستیابی به کاهش وزن پایدار کمک کند. پزشک در طول این جلسه از اهمیت اتخاذ سبک سالم زندگی و ایجاد تغییرات طولانی مدت در رژیم غذایی و عادات روزانه، تاکید می‌کند.

4. ارزیابی حالات روحی بیمار

سلامت عاطفی و حالات روحی بیمار، نقش مهمی در موفقیت عمل اسلیو معده ایفا می‌کند. جراح عمل اسلیو معده در مورد هر عامل عاطفی یا روانی مانند استرس، پرخوری عصبی یا احساسی یا سابقه اختلال در غذا خوردن که ممکن است بر عمل اسلیو تاثیر بگذارد، با بیمار صحبت می‎کند. حتی ممکن است برای بررسی دقیق‌تر این موارد از روانشناس، متخصص اعصاب یا روانپزشک کمک گرفته شود.
به این نکته توجه داشته باشید که اولین مرحله از آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده به عنوان پایه‌ای برای عمل لاغری در نظر گرفته می‌شود. ضروری است در طول این فرآیند صادق باشید تا پزشک متخصص بهترین نکات و توصیه‌ها را برای شرایط شما ارائه کند.

آزمایشات پزشکی قبل از عمل اسلیو

جدا از جلسه مشاوره و ارزیابی اولیه، باید یک معاینه فیزیکی و آزمایشات آزمایشگاهی مختلف قرار می‌گیرید تا سلامت کلی بدن شما ارزیابی شود. در این آزمایشات پزشکی قبل از عمل اسلیو مشخص می‌شود آیا کاندید عمل اسلیو هستید یا خیر. این آزمایشات شامل موارد زیر هستند:

1. معاینه فیزیکی جامع:

جراح متخصص عمل اسلیو معده یک معاینه فیزیکی کامل برای ارزیابی سلامت کلی شما و ارزیابی توانایی شما برای انجام عمل اسلیو انجام می‌شود. این معاینه فیزیکی، شامل اندازه‌گیری علائم حیاتی مانند فشار و میزان اکسیژن خون، محاسبه شاخص توده بدنی ( BMI) و ارزیابی سیستم قلبی – عروقی به وسلیه نوار قلبی، تنفسی، اسکلتی و عضلانی است.

2. آزمایشات آزمایشگاهی

چندین آزمایش آزمایشگاهی با هدف ارزیابی وضعیت سلامتی بیمار و شناسایی بیماری‌های زمینه‌ای که بر عمل جراحی یا بهبودی بعد از عمل تاثیرگزار هستند، انجام می‌شود. آزمایشات آزمایشگاهی قبل از عمل اسلیو به شرح زیر است:

شمارش کامل خون (CBC) که در آن تعداد کامل گلبول‌های قرمز و سفید، سطح هموگلوبین خون و پلاکت‌ها را اندازه می‌گیرد تا اختلالات خونی یا کم خونی شناسایی شوند.

آزمایشات قبل از عمل اسلیو

وضعیت متابولیک بدن (CMP) که عملکرد کبد، کلیه، سطح الکترولیت، گلوکز خون و سطوح پروتئین را برای بررسی وضعیت متابولیک بدن، ارزیابی می‌کند.
لیپید پروفایل که سطح کلسترول و تری گلیسیرید بدن بیمار را برای ارزیابی سلامت قلب و عروق اندازه‌گیری می‌کند.

تست عملکرد تیروئید، سطح هورمون تیروئید را برای ارزیابی عملکرد تیروئید و تشخیص هرگونه اختلال موثر بر متابولیسم بدن بیمار، اندازه‌گیری می‌کند.
آزمایش بعدی، مطالعات انعقادی است که توانایی لخته‌شدن خون را برای اطمینان از جراحی ایمن و کاهش خطر خون‌ریزی بیش از حد حین یا بعد از عمل را بررسی می‌کند.

این معاینات و آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده، درک جامعی از سلامت کلی بدن بیمار را ارائه می‌کند و به تیم جراحی لاغری کمک می‌کند تا رویکرد جراحی را با نیازهای خاص شما از کاهش وزن، تنظیم کنند. با انجام آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده، بیمار می‌تواند از آمادگی بدن خود را برای عمل لاغری اطمینان حاصل کرده و از ایجاد خطرات احتمالی، جلوگیری کند.

تصویربرداری قبل از عمل اسلیو

تصویربرداری قبل از عمل اسلیو بخش مهمی از فرآیند آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده است. این تصویربرداری‌ها، اطلاعات دقیقی در مورد اندام‌های داخلی بیمار ارائه می‌دهد و به شناسایی شرایطی که ممکن است بر روی عمل لاغری تاثیر بگذارد، کمک می‌کند. آزمایشات رایج تصویربرداری قبل از عمل اسلیو به شرح زیر است:

1. عکسبرداری از قفسه سینه:

عکسبرداری از قفسه سینه بیمار، به بررسی سلامت ریه‎‌های بیمار و شناسایی مشکلات تنفسی ایشان که ممکن است بر جراحی تاثیر بگذارد، کمک می‌کند.

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده

2. سونوگرافی شکم یا CTScan:

این تصویربرداری نمای دقیقی از اندام‌های داخلی شکمی بیمار مانند کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده با هدف بررسی وضعیت سلامت آن‌ها و شناسایی هرگونه ناهنجاری ارائه می‌دهد.

3. اکوکاردیوگرافی:

این آزمایش، از امواج صوتی برای ارزیابی ساختار و عملکرد قلب بیمار استفاده می‌کند. اکوکاردیوگرافی به تشخیص هرگونه نارسایی که ممکن است بر روی عمل جراحی اثر بگذارد یا نیاز به ملاحظات خاصی در طول جراحی داشته باشد، کمک می‌کند.

4. مطالعه خواب بیمار (پلی سومنوگرافی):

اگر بیمار مشکوک به آپنه یا سایر اختلالات خواب باشد، ممکن است جراح درخواست یک مطالعه خواب برای تشخیص و رسیدگی به شرایط بیمار ارائه دهد.

5. آندوسکوپی قبل از عمل اسلیو:

آندوسکوپی قبل از عمل اسلیو معده با قراردادن یک لوله منعطف با دوربین در معده و مری بیماران برای بررسی ساختارها و شناسایی نارسایی‌های احتمالی که ممکن است بر روی عمل جراحی اثرگذار باشد، انجام می‌شود.

اگر تمایل به انجام عمل اسلیو معده دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در اولین مرحله، با کارشناسان و متخصصان لاغری دکتر فرهمند از طریق شماره تماس‌های موجود در سایت ارتباط برقرار کنید. تیم دکتر فرهمند کل فرآیند عمل لاغری شما را بررسی کرده، به نگرانی‌ها و سوالات شما پاسخ داده و مراقبت‌های مورد نیاز با نیازهای منحصربه‌فرد شما را ارائه می‌دهد.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 20 =