دکتر فرهمند سوالات متداول

مصرف الکل بعد از عمل لاغری اسلیو چگونه است؟

مصرف الکل بعد از عمل لاغری اسلیو چگونه است؟ قبل از پاسخ به این سوال، بهتر است بدانید مصرف بیش از حد انواع مشروبات الکلی می‌تواند پیامدها و عواقبی ناگواری برای سلامت بدن و در مواردی سلامت روح انسان داشته باشد. یکی از رایج‌ترین این مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد، آسیب به کبد و افزایش وزن است. نوشیدن بیش از حد الکل با توجه میزان بالای کالری آن و ارزش غذایی بسیار پایینی که دارد می‌تواند موجب چاقی و برهم خوردن تناسب اندام شما شود. همچنین مصرف مشروبات الکلی موجب افزایش فشار خون، افزایش قند خون و ابتلا به دیابت نیز می‌شود.

مصرف الکل بعد از عمل لاغری

زمانی که شما عمل لاغری از جمله اسلیو معده انجام داده‌اید، حداقل تا 6 ماه و حداکثر تا یک سال مصرف نوشیدنی‌های الکلی برای شما مجاز نمی‌باشد و باید از نوشیدن آن امتناع کنید. بنابراین مصرف الکل بعد از عمل لاغری تا 6 ماه به طور کامل ممنوع است.

عمل اسلیو معده با برداشتن بیشتر حجم معده در جهت لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام فرد انجام می‌گیرد. از طرفی مصرف مشروبات الکلی قند بسیار بالایی تولید می‌کند و این امر مانع از کاهش وزن شما خواهد شد.

در کنار این موارد، مصرف الکل از جوانب دیگر نیز خطرناک است و خطر اصلی آن نیز متوجه کبد انسان است؛ زیرا کبد عضوی است که الکل را فیلتر می‌کند. معمولاً افراد چاق و دارای اضافه وزن، کبد چرب دارند و وقتی شروع می‌کنند به لاغر شدن، بدنشان فرآیند چربی سوزی را شروع می‌کند. به همین دلیل میزان فعالیت کبد به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد و تعداد آنزیم‌های کبدی تا حد بسیار زیادی بالا می‌روند و سلول‌های کبدی تحت فشار قرار می‌گیرند و در این زمان اگر کسی الکل مصرف کند این مسئله را بسیار تشدید می‌کند.

همانطور که اشاره شد، با افزایش تعداد و تشدید فعالیت‌های آنزیم‌های کبدی، فشار وارده به سلول‌های کبدی بسیار بیشتر شده و در نهایت اگر این روند تکرار شود، شخص به نارسایی کبدی دچار خواهد شد.
در مواردی نیز دیده شده است که افرادی که مشروبات الکلی مصرف می‌کنند در هضم غذا دچار اشکال شده‌اند و جذب مواد معدنی در بدن آنها به شکل درستی انجام نمی‌شود؛ همینطور مصرف دراز مدت مشروبات الکلی ممکن است، منجر به ایجاد زخم معده شود.

بنابراین با تمام این تفاسیر، نوشیدن الکل از ۶ ماه تا یک سال ابتدایی پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده ممنوع می‌باشد. پس از طی شدن این دوره، اگر قصد مصرف مشروبات الکلی را دارید، بهتر است قبل از استفاده حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و در مصرف آن نیز به هیچ وجه زیاده‌روی نکنید.