دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1403/1/21تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:4دقیقه

کاهش وزن پس از عمل بای پس

بسیاری از افراد نمی‌توانند به راحتی و با روش‌های مختلف وزن کم کنند؛ برای همین با اضافه وزن به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند. با این حال گاهی اضافه وزن چنان شدید می‌شود که فرد نمی‌توانند مانند دیگران یک سبک زندگی سالم و عادی داشته باشد و در بسیاری از فعالیت‌های روزمره دچار مشکل می‌شود. این جا منظور ما از افراد دارای اضافه وزن شدید کسانی است که شاخص توده بدنی آنان از 30 بالاتر است و چنان میزان چربی زیادی در بدنشان انباشته شده که در معرض ابتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند. این افراد همچنین بیشتر از ریسک ابتلا به سرطان رنج می‌برند و احتمال ناباروری در آنان بالاتر است. تنگی نفس در خواب و دشواری‌های حرکتی هم از دیگر مشکلات این افراد به شمار می‌آید.

روشن است که افراد دارای اضافه وزن شدید باید وزن کم کنند تا بتوانند یک زندگی سالم و به دور از بیماری داشته باشند؛ اما متاسفانه هرچه اضافه وزن بیشتر باشد، وزن کم کردن سخت‌تر خواهد بود. مشکل اینجاست که اضافه وزن شدید معمولا تنها یک ریشه ندارد و بر اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید؛ از این رو شناسایی و برطرف کردن تمام این عوامل کاری بسیار دشوار است. در چنین شرایطی گاهی پزشکان به افراد توصیه می‌کنند تا برای حفظ سلامتی خود از عمل‌ لاغری همچون عمل بای پس کمک بگیرند.

عمل بای پس

عمل بای پس چیست؟

عمل بای پس یک عمل جراحی است که با ایجاد تغییراتی در معده و روده‌ی کوچک بیمار، نوع جذب غذا را دگرگون می‌کند. پزشک طی این عمل بخشی از معده و روده‌ی کوچک فرد را برمی‌دارد؛ بنابراین وضعیت هورمون‌های معده نیز تغییر می‌کند و بیمار دیگر اشتهای زیادی ندارد و نمی‌توانند به اندازه‌ی گذشته غذا بخورد. پس از عمل غذا دیگر از برخی از بخش‌های مهم معده و روده عبور نمی‌کند؛ بنابراین جذب نمی‌شود و بدن همه‌ی کالری‌های آن را دریافت نمی‌کند.

چه کسانی می‌توانند عمل بای پس انجام دهند؟

عمل بای پس نسبت به برخی از عمل‌های لاغری دیگر اندکی پیچیده‌تر است؛ برای همین باید به دستور و تشخیص پزشک متخصص صورت بگیرد. افرادی که برای انجام عمل بای پس صلاحیت دارند، معمولا دارای شاخص توده بدنی بالا هستند یا به علت اضافه وزن به یک سری از بیماری‌ها مبتلا شده‌اند. با این حال برخی از افراد هم نمی‌توانند عمل بای پس انجام دهند، مثلا کسانی که باردار هستند یا در یک سال آینده قصد بارداری دارند، نباید عمل بای پس انجام دهند. همچنین کسانی که از اعتیاد و اختلالات روان‌شناختی رنج می‌برند، چندان برای این عمل مناسب نیستند؛ چرا که تغییر وزن و میزان تغییرات بدن پس از عمل بای پس بسیار شدید است و هر بدنی توانایی این همه تغییر را ندارد.

نظرات در مورد عمل لاغری

مقاله پیشنهادی:

نظرات در مورد عمل لاغری

پس از عمل بای پس چقدر کاهش وزن خواهیم داشت؟

کاهش وزن پس از عمل بای پس نسبت به عمل‌های لاغری دیگر بسیار سریع و چشمگیر است و فرد به سرعت تغییر را احساس می‌کند. با گذشت یک سال از عمل بای پس، افراد بین 60 تا 80 درصد از اضافه وزن خود را از دست می‌دهند و به یک وزن سالم و عادی دست پیدا می‌کنند. البته روند کاهش وزن همین جا متوقف نمی‌شود و فرد پس از گذشت یک سال باز هم با سرعت کمتری وزن کم می‌کند. شخص معمولا پس از گذشت دو سال به یک وزن ثابت دست پیدا می‌کند و از آن به بعد باید به کمک رژیم مناسب و سبک زندگی سالم این وزن را حفظ کند. البته میزان کاهش وزن در عمل بای پس برای هر فرد متفاوت است و به سن، میزان سلامتی و سبک زندگی او بستگی دارد. ممکن است برخی از بیماران نسبت به دیگران روند کندتری را طی کنند و دیرتر وزن کم کنند؛ اما کاهش وزن پس از عمل بای پس قطعی است. فرد در این دوران حتما باید با یک متخصص تغذیه در ارتباط باشد تا وزن از دست رفته بازنگردد یا مبتلا به سوء تغذیه نشود.

کاهش وزن پس از عمل بای پس

چگونه پس از عمل بای پس وزن خود را حفظ کنیم؟

باید مراقب باشیم که پس از عمل بای پس دوباره وزن از دست رفته بازنگردد. البته این اتفاق چندان راحت نیست؛ زیرا سیستم گوارش بدن به تغییرات اساسی دچار شده است؛ اما فرد همچنان باید مراقب سبک زندگی خود باشد. برخی از بیماران با گذشت چند سال از عمل بای پس عادت‌های ناسالم خود را از سر می‌گیرند و بیش از حد غذا می‌خورند. برخی از این افراد هنگام ناراحتی یا اضطراب پرخوری عصبی دارند که این موضوع می‌تواند به بازگشت اضافه وزن منجر شود؛ از این رو بهتر است این افراد به یک روان‌درمانگر مراجعه کنند تا از پرخوری عصبی دست بکشند. یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ وزن سالم، مراجعه به متخصص تغذیه و پیروی از یک رژیم مناسب است. ورزش هم می‌تواند به عنوان یک راه تازه پیش روی کسانی قرار گیرد که قبلا به دلیل اضافه وزن نمی‌توانستند به راحتی ورزش کنند.

چگونه پس از عمل بای پس به سوء تغذیه دچار نشویم؟

از آن جا که سیستم گوارش ما پس از عمل بای پس به تغییرات چشمگیری دچار می‌شود، باید مراقب باشیم که درگیر سوء تغذیه نشویم. برخی از افراد خوشحال می‌شوند که پس از عمل بای پس کاهش وزن شدیدی را تجربه می‌کنند؛ اما اگر این کاهش وزن بیش از حد باشد، سلامت فرد به خطر می‌افتد. بدن پس از عمل بای پس مانند گذشته مواد مغذی را جذب نمی‌کند؛ از این رو باید مراقب باشیم و پس از عمل همواره با یک متخصص تغذیه در ارتباط باشیم و در صورت نیاز مکمل‌های دارویی مصرف کنیم. در بسیاری از موارد شخص حتی متوجه نمی‌شود که به سوء تغذیه دچار شده است؛ اما علائمی همچون خستگی مداوم، ضعف، خشکی پوست، ریزش مو و کدر شدن رنگ پوست می‌تواند حاکی از وجود سوء تغذیه باشد.

سخن پایانی

عمل بای پس یک گام بلند در زندگی فرد به شمار می‌آید که وضعیت جسمانی و سبک زندگی فرد را دگرگون می‌سازد. کاهش وزن چشمگیر پس از عمل بای پس فرصتی را پیش روی فرد قرار می‌دهد تا به ورزش و فعالیت‌های سالم دیگر بپردازد و از یک سبک زندگی ناسالم جدا شود. در صورتی که شخص بتواند به این تغییرات عادت کرده و زندگی خود را از نو بسازد، عمل بای پس به یک سرمایه‌گذاری برای آینده‌ی فرد تبدیل می‌شود.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =