دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/7/4تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:4دقیقه

بهترین سن برای عمل اسلیو کدام است؟

بهترین سن برای عمل اسلیو چه سنی است؟ همه‌ی کسانی که با چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند، حتما با عمل اسلیو معده آشنایی دارند و کسانی که به انجام دادن آن فکر می‌کنند، حتماً درباره‌ی آن پرسش‌هایی دارند. در این مطلب به پاره‌ای از این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم، مانند اینکه بهترین سن برای عمل اسلیو چه سنی است؟ عمل اسلیو چیست و در کل بهترین سن برای جراحی لاغری چه سنی است؟

عمل اسلیو یا Gastric sleeve surgery نوعی عمل جراحی برای کاهش وزن است که طی آن بخشی از معده برداشته می‌شود؛ بنابراین فرد پس از عمل زودتر از غذا خوردن دست کشیده و احساس سیری می‌کند. افرادی که به این عمل جراحی تن می‌دهند، کمتر گرسنه می‌شوند؛ زیرا عمل اسلیو سطح هورمون گرلین یا همان هورمون گرسنگی را کاهش می‌دهد.

چه کسانی می‌توانند عمل اسلیو معده را انجام دهند؟

این عمل ویژه‌ی افرادی است که اضافه وزن بیش از حد دارند و این اضافه وزن برای سلامتی آنان تهدید به شمار می‌آید. زمانی که تمام راه‌های دیگر لاغری به نتیجه نمی‌رسند، عمل اسلیو توصیه می‌شود. کاهش وزن پس از عمل اسلیو باعث کاهش مشکلات مربوط به دیابت نوع دو، آسم و فشار خون می‌شود و به سلامت قلب و عروق می‌افزاید.

بهترین سن برای عمل اسلیو

سن عامل مهمی در عمل اسلیو به شمار می‌آید و توجه نکردن به سن مناسب عمل می‌تواند درصد خطر را افزایش دهد. به گزارش پزشکان، بهترین سن برای عمل اسلیو معده بین 18 تا 65 سال است؛ بنابراین طیف گسترده‌ای از افراد دارای اضافه وزن می‌توانند این عمل را انجام دهند. البته در مواردی نوجوانان دارای اضافه وزن از چهارده سالگی و افراد سالخورده بالای هفتاد سال هم این عمل را انجام داده‌اند که البته این امر به وضعیت سلامتی افراد بستگی دارد که در اشخاص مختلف متفاوت است. برخی از پزشکان حتی بر این باورند که انجام عمل اسلیو برای افراد مسن‌تر مفید است؛ چرا که خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. با این حال پزشکان هشدار می‌دهند که ممکن است افراد مسن پس از این عمل با مشکلاتی همچون کمبود ویتامین و مواد مغذی دست و پنجه نرم کنند. از این رو بهترین سن برای عمل لاغری همان دوران جوانی و بزرگسالی است.

جراحی لاغری برای کودکان توصیه نشده است؛ اما نوجوانان دارای اضافه وزن شدید برای به دست آوردن سلامتی خود آن را انجام می‌دهند. البته این کار مربوط به نوجوانانی است که موفق نشده‌اند با رژیم درست و ورزش، اضافه وزن خود را از بین ببرند.

بهترین سن برای عمل اسلیو

چه کسانی اجازه ندارند عمل اسلیو معده را انجام دهند؟

همه‌ی افراد نمی‌توانند از مزایای عمل لاغری بهره‌مند شوند؛ زیرا عواملی وجود دارند که می‌توانند ریسک جراحی لاغری را افزایش دهند. پزشکان توصیه می‌کنند که چنین افرادی تا حد امکان از این عمل دوری کنند:

• افرادی که بالای 65 سال سن دارند، معمولا از سوی برخی از پزشکان رد می‌شوند.
• افرادی که شاخص توده‌ی بدنی آن‌ها کمتر از 35 است.
• افرادی که بیش از حد از الکل یا مواد مخدر استفاده می‌کنند.
• افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند که می‌توانند ریسک عمل جراحی را افزایش دهند.
• افرادی که از بیماری سرطان رنج می‌برند.
• افرادی که تا 12 ماه پیش رو قصد اقدام به بارداری دارند.

هر فرد باید پس از مشورت با پزشک و بررسی شرایط خود از بهترین سن جراحی لاغری باخبر شود و بداند که آیا می‌تواند این عمل را انجام دهد یا خیر.

پس از عمل اسلیو معده چه کارهایی انجام دهیم؟

افرادی که به جراحی لاغری تن می‌دهند، پس از عمل ابتدا فقط غذاهای مایع مصرف می‌کنند، سپس به رژیم پوره‌ای رو می‌آورند و پس از مدتی دوباره اجازه دارند غذاهای جامد مصرف کنند. البته حجم غذای مصرفی پس از عمل بسیار کمتر خواهد بود. این افراد باید پس از عمل سبک زندگی خود را کاملاً تغییر دهند تا دوباره دچار اضافه وزن نشوند و همزمان با کمبود ویتامین و مواد مغذی دست و پنجه نرم نکنند. برای همین است که باید پس از عمل اسلیو به صورت جداگانه تا پایان عمر ویتامین مصرف کنید و تا جای ممکن فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید.

دنیای جراحی لاغری دنیای گسترده‌ای است و در صورتی که درباره‌ی آن اطلاعات کافی نداشته باشید؛ به راحتی سردرگم می‌شوید. بیشتر افراد نمی‌دانند که بهترین سن برای عمل لاغری چه سنی است و اصلا اجازه دارند که به این عمل تن دهند یا خیر. در هر صورت پیش از هرگونه اقدامی با پزشک مشورت کنید تا بهترین نتیجه به دست بیاید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =