دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/8/21تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:6دقیقه

لاپاراسکوپی چیست | لاپاراسکوپی معده چگونه است؟

لاپاراسکوپی چیست؟ اگر به دنبال درمان یا انجام عمل جراحی بوده باشید، حتما با کلمه لاپاراسکوپی مواجه شده‌اید. همچنین ممکن است در مورد عوارض و سختی‌های عمل با لاپاراسکوپی اطلاعات ضد و نقیض زیادی شنیده باشید. در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بررسی کامل عمل جراحی لاپاراسکوپی و لاپاراسکوپی معده پرداخته‌ایم.

لاپاراسکوپی چیست؟

در پاسخ به این سوال که لاپاراسکوپی چیست باید بگوییم که لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی است که در آن، جراح برش‌های کوچک در شکم و لگن ایجاد می‌کند که قطر آن‌ها معمولا 1 سانتی‌متر است. در عمل لاپاراسکوپی جراح یک لوله بلند و نازک به همراه دوربین به بدن بیمار وارد می‌کند. این لوله، لاپاراسکوپ نامیده می‌شود. دوربین وارد شده به بدن بیمار، تصاویر را از داخل بدن به مانیتور موجود در اتاق عمل ارسال می‌کند که به جراح اجازه می‌دهد تا درون بدن بیمار را ببیند.

بسته به نوع عمل جراحی یا معاینه، ممکن است جراح یک یا چند برش کوچک دیگر در سطح شکم و لگن بیمار ایجاد کند تا ابزارهای مخصوص جراحی یا معاینه را به بدن بیمار وارد کند. به‌طور مثال، در معاینه بیمار به‌وسیله لاپاراسکوپی، جراح با استفاده از ابزارهای وارد شده به شکم بیمار می‌تواند نمونه‌هایی از بافت مورد نیاز را برای بررسی علائم بیماری (بیوپسی) خارج کند.

لاپاراسکوپی معده

همچنین در طول عمل جراحی، جراح می‌تواند با استفاده از این ابزارها برای درمان برخی مشکلات استفاده کند. به‌طور مثال، اگر در عمل جراحی به وسیله لاپاراسکوپی تومور یا سلول سرطانی مشاهده شود، جراح می‌تواند آن را به‌طور کامل در طول همان جراحی خارج کند. بسیاری از عمل‌های جراحی شکم و لگن را می‌تواند به‌وسیله لاپاراسکوپی انجام داد.

حالا که به پاسخ لاپاراسکوپی چیست پاسخ دادیم، در ادامه با کاربرد و چگونگی انجام عمل لاپاراسکوپی آشنا خواهید شد.

کاربرد لاپاراسکوپی

علاوه بر انجام جراحی‌های رایج، لاپاراسکوپی، برای کمک به تشخیص علت بیماری‌های شکن و لگن نیز استفاده می‌شود. در صورتی که آزمایش‌های تصویربرداری مانند رادیولوژی، سونوگرافی و MRI اطلاعات دقیق و کاربردی در مورد بیماری شخص ارائه ندهند، از لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. از لاپاراسکوپی برای تشخیص بیماری‌های گوارشی، اختلالات ادراری و اختلالات دستگاه تناسلی زنان شامل رحم، تخمدان و لوله‌های فالوپ استفاده می‌شود.

همچنین، جراح متخصص از لاپاراسکوپی برای بررسی رشد غیرطبیعی مانند کیست و تومور (سرطانی و غیرسرطانی)، بافت اسکار و چسبندگی، خون‌ریزی‌های داخلی، عفونت داخلی و نمونه‌برداری برای بررسی؛ استفاده می‌کند.

مراحل لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی معمولا در بیمارستان یا کلینیک‌های سرپایی (منظور از سرپایی این است که بیمار نیاز به بستری نداشته باشد) انجام می‌شود. به‌طور کلی، لاپاراسکوپی طی مراحل زیر انجام می‌شود:

1. آزمایشات قبل از انجام لاپاراسکوپی مانند نوار قلبی، بررسی نوسانات فشار خون بیمار، حساسیت‎‌های دارویی ایشان و مواردی از این قبیل. پس از احراز اینکه بیمار توانایی دریافت داروی بیهوشی دارد، به همراه گان (لباس مخصوص اتاق عمل) وارد اتاق عمل می‌شود. توجه داشته باشید که به دلیل اینکه جهت انجام لاپاراسکوپی نیاز به دریافت داروی بیهوشی است، لاپاراسکوپی حتما باید در اتاق عمل انجام شود.

2. انجام لاپاراسکوپی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بیهوشی عمومی به وسیله دارویی است که بیمار به خوابی عمیق فرو خواهد رفت. داروی بیهوشی از طریق سرم به وسیله ماشین بیهوشی از رگ وریدی بیمار تزریق خواهد شد. همچنین ممکن است با توجه به شرایط بیمار، بیهوشی از طریق گاز بیهوشی و ماسک تنفسی انجام شود.

3. برای انجام لاپاراسکوپی، جراح متخصص یک برش کوچک در نزدیکی ناف بیمار ایجاد کرده و گاز دی‌اکسید کربن از طریق این برش وارد شکم یا لگن بیمار می‌شود. دلیل استفاده از گاز دی‌اکسید کربن، ایجاد فضا بین اندام‌های داخلی شکم است تا جراح بتواند دوربین و تجهیزات مورد نیاز را بدون آسیب دیدن اندام‌های داخلی در شکم بیمار به حرکت درآورد.

4. اگر نیاز به نمونه‌برداری یا عمل جراحی کامل باشد، ممکن است جراح نیاز داشته باشد تا برش‌های دیگری برای قرار دادن ابزارهای مورد نیاز در شکم بیمار ایجاد کند.

5. پس از انجام معاینه یا عمل جراحی، ابزارها و مقدار زیادی از گاز دی‌اکسید کربن از بدن بیمار خارج شده و برش‌های ایجاد شده بخیه و پانسمان می‌شوند.

پس از لاپاروسکوپی معده

6. پس از جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود. در بیشتر موارد، بیمار چند ساعت پس از انجام لاپاراسکوپی اجازه ترخیص دارد. مدت زمان ترخیص، به عمل جراحی یا معاینه حین لاپاراسکوپی بستگی دارد. قبل از ترخیص بیمار، پزشک حراج موظف است تمامی اطلاعات مورد نیاز و مراقبت‌های بعد از عمل را در اختیار بیمار قرار دهد.

لاپاراسکوپی معده چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که لاپاراسکوپی معده چگونه است بهتر است عنوان کنیم، در لاپاراسکوپی معده که عمدتا برای عمل اسلیو معده انجام می‌شود، پزشک با استفاده از ابزارهای جراحی و روشی که در بالا گفته شد، اقدام به برداشتن حدود 80% از معده و خارج کردن آن از بدن بیمار می‌کند. پس از برداشت 80% از معده در لاپاراسکوپی معده، هورمون گرلین که هشداردهنده وضعیت گرسنگی شخص است نیز خارج می‌شود. در این حالت، شخص کمتر احساس گرسنگی کرده و نتیجه کاهش وزن را برای ایشان در پی خواهد داشت.

لاپاراسکوپی معده کم عوارض‌ترین روش ممکن برای عمل اسلیو معده است. چرا که پس از انجام لاپاراسکوپی معده، بیمار نیاز به استراحت طولانی مدت نداشته و چند ساعت بعد از انجام لاپاراسکوپی معده می‌تواند مرخص شود.

تلفن دکتر فرهمند معده

کاربرد لاپاراسکوپی معده

اگر پاسخ خود را در خصوص اینکه لاپاراسکوپی چیست دریافت کردید بهتر است با کاربرد آن نیز به طور کامل آشنا باشید. لاپاراسکوپی معده که عموما به عمل لاغری معروف است، یک روش کم عوارض و سودمند برای کاهش وزن است. همان‌طور که گفته شد، در لاپاراسکوپی معده حدود 80% معده به همراه هورمون گرلین از بدن بیمار جدا می‌شود. از دست دادن مقدار زیادی از معده بیمار خطرآفرین نبوده و پس از انجام لاپاراسکوپی معده، همچنان معده به‌طور عادی فعالیت خود را انجام می‌دهد. پس از انجام این عمل، بیمار می‌تواند بیشتر غذاها را فقط در مقادیر و حجم کمتر مصرف کند.

مطالعات بلند مدت در آمریکا نشان می‌دهد که لاپاراسکوپی معده روشی ایمن و بسیار موثر در کاهش وزن است. در این روش عوارض طولانی مدت وجود ندارد و فقط ممکن است بیمار دچار علائم رفلاکس معده شود که آن هم قابل پیشگیری است.

در این مقاله به سوال لاپاراسکوپی چیست و اینکه لاپاراسکوپی معده چگونه انجام میشود پاسخ دادیم. در صورتی که در رابطه با این موارد و یا جراحی اسلیو معده سوالی دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02122380167 در تماس باشید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =