دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/7/23تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:5دقیقه

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده چه دلایلی دارد؟

عمل اسلیو معده برای بسیاری از افراد دارای اضافه وزن امیدبخش است و نوید روزهای تازه‌ای را با خود به همراه می‌آورد. زمانی که روش‌های عادی کاهش وزن مانند رژیم و ورزش کارساز نباشد، عمل اسلیو معده مانند یک راه نجات است. با این حال همه از نتیجه‌ی عمل رضایت ندارند و هر کاری ممکن است پشیمانی به بار بیاورد.

در ادامه این پُست از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند با هم می‌بینیم که پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده چه دلایلی دارد تا پیش از عمل با تمام جنبه‌های آن آشنایی کامل داشته باشیم.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده در ظاهر فرآیند ساده‌ای است که طی آن بخشی از معده برداشته می‌شود تا فرد دیگر به اندازه‌ی قبل غذا نخورد. با این حال چنین عمل به ظاهر ساده‌ای می‌تواند پشیمانی‌هایی به همراه داشته باشد.

1. فرد انتظار دارد بیشتر و سریعتر وزن کم کند: بسیاری از افراد انتظار دارند پس از عمل اسلیو با نتایج معجزه‌آور روبرو شوند؛ در حالی که وزن فرد طی یک سال یا پس از هجده ماه حدود 50 تا 60 درصد کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین صبر کردن پس از عمل اهمیت بالایی دارد. سال نخست پس از عمل اسلیو یک سال حیاتی است؛ زیرا فرد طی این یک سال وزن زیادی از دست می‌دهد؛ با این حال شخص طی این مدت باید سبک زندگی سالمی داشته باشد. پس از این یک سال فرآیند کاهش وزن دیگر به سرعت قبل اتفاق نمی‌افتد؛ زیرا بدن به شرایط عادت می‌کند؛ از این رو فرد باید فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهد. افراد بسیاری با کم‌صبری از تن دادن به عمل پشیمان می‌شوند.

2. فرد به وزن ثابت می‌رسد: بسیاری از افراد پس از عمل اسلیو و با گذر زمان به وزن ثابتی می‌رسند و دیگر کاهش وزن ندارند. با این حال باید بدانید که ثابت شدن وزن پس از مدتی یک نشانه است که به شما ثابت می‌کند باید سبک زندگی و رژیم خود را تغییر دهید. رسیدن به وزن ثابت برای بسیاری ناامید کننده است و آن‌ها را به پشیمانی می‌رساند؛ اما با رعایت چند نکته می‌توانید دوباره کاهش وزن را از سر بگیرید. برای مثال فرد باید پروتئین و فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش داده و میزان کالری کمتری مصرف کند و در این میان ورزش کردن را هم از یاد نبرد. نوشیدن آب نیز به کاهش وزن کمک می‌کند و متابولیسم را افزایش می‌دهد.

3. فرد باید عادت‌های غذایی پیشین خود را کنار بگذارد: حفظ سبک زندگی و رژیم غذایی سالم از اقدامات لازم برای حفظ وزن کاهش یافته هستند و این موضوع می‌تواند برخی از افراد را دلسرد کند. افرادی که پیش از عمل غذاهای ناسالمی مانند پیتزا و دسرهای شیرین و چرب می‌خوردند، اکنون باید روش‌های پیشین خود را کنار بگذارند و این کار برای برخی ناخوشایند است و می‌تواند موجب پشیمانی شود. برای پایبندی به یک رژیم سالم نیازی نیست غذاهایی بخورید که با مذاق شما سازگار نیستند؛ بلکه در پی غذاهایی باشید که در عین سالم بودن، خوشمزه و مقوی هستند.

4. دوره‌ی نقاهت پس از عمل اسلیو دشوار است: افراد تا مدتی پس از عمل اسلیو معده دوران سختی را پشت سر می‌گذارند؛ زیرا بدن در حال عادت کردن به وضعیت جدید است. ممکن است فرد تا چند روز با شکم درد دست و پنجه نرم کند و همچنین تا مدتی فقط اجازه دارد مایعات مصرف کند. دو تا سه روز پس از عمل روزهای دشواری هستند که می‌توانند فرد را به پشیمانی برسانند. با این حال این دوره کوتاه است و می‌توانید پس از عمل از کسانی که این دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، مشورت بگیرید.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده

5. فرد نسبت به زندگی پس از عمل اسلیو آگاهی ندارد: زندگی پس از عمل اسلیو با زندگی پیش از آن تفاوت دارد و ناآگاهی از این تفاوت می‌تواند موجب دلسردی شود. زندگی پس از عمل سرشار از برنامه‌های رژیمی، ورزش و کنار گذاشتن عادت‌های قدیمی است که ممکن است برای همه خوشایند نباشد. پیش از عمل اسلیو باید بدانید که پزشک تنها 50 درصد از کار را انجام می‌دهد و 50 درصد باقی‌مانده به خود شما و سبک زندگیتان بستگی دارد. از این رو پشیمانی بعد از عمل اسلیو تنها زمانی معنا دارد که نسبت به زندگی پس از آن آگاهی نداشته باشید. میتوانید مطلب مراقبت های پس از عمل اسلیو را در مجله سلامت دکتر فرهمند مطالعه نمایید.

6. فرد هنوز هم نسبت به بدن خود احساس رضایت ندارد: احساس نارضایتی از بدن دلیل اصلی رو آوردن افراد به عمل اسلیو است؛ اما برخی حتی پس از عمل و مشاهده‌ی تغییرات، باز هم احساس رضایت نمی‌کنند و از انجام عمل اسلیو پشیمان می‌شوند. ریشه‌ی این مشکل در بسیاری از این موارد روانی است و فرد باید با یک متخصص روانشناسی مشورت کند. ورزش کردن نیز می‌تواند به بهبود حس و حال فرد نسبت به بدن خود کمک کند.

کسانی که به فکر انجام عمل جراحی اسلیو هستند، باید کاملاً از تبعات و عواقب آن آگاه باشند و انتظارات خود را از عمل متعادل کنند. مشورت با متخصصان و افرادی که قبلا عمل اسلیو انجام داده‌اند، به کاهش پشیمانی بعد از عمل اسلیو منجر می‌شود.

برای دریافت وقت مشاوره از دکتر فرهمند، بهترین متخصص لاغری در ایران، میتوانید از طریق سایت اقدام نمایید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =