دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/9/19تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:3دقیقه

عمل مینی بای پس | تفاوت بای پس و مینی بای پس

عمل مینی بای پس معده نسخه جدید بای‌پس معده است. این عمل کمی پیچیده‌تر از عمل بای پس معده است. چرا که در مینی بای پس حدود 2 متر از روده کوچک نادیده گرفته می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی کامل عمل مینی بای پس و تفاوت آن با بای پس معده بپردازیم.

عمل مینی بای پس معده

عمل مینی بای پس معده نسخه جدیدی از عمل بای پس معده به صورت سنتی است که هم میزان غذای مصرفی را محدود کرده و هم جذب مواد غذایی را کمتر خواهد کرد. عمل مینی بای پس معده به عنوان یکی از عمل‌های لاغری شناخته می‌شود. در این عمل جراحی، معده شما به یک لوله باریک کیسه‌ای شکل تبدیل شده و با یک انحراف (بای پس) مستقیما به روده کوچک متصل می‌شود.

این عمل به این معناست که معده بیمار کوچک‌تر شده و به تبع آن، حجم غذای مصرفی کمتر شده و سیری سریع‌تر و لاغری اتفاق خواهد افتاد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مینی‌بای‌پس معده کاهش وزن طولانی مدت مشابه یا حتی بهتری نسبت به اسلیو معده و بای پس معمولی دارد. این عمل لاغری به روش لااراسکوپی انجام می‌شود و معمولا حدود 2 الی 3 روز نیاز به بستری بعد از عمل وجود دارد.

تفاوت بای پس و مینی بای پس

همانطور که گفته شد، مینی بای پس معده نسخه جدیدتری از عمل بای پس معده است. در هر 2 عمل لاغری، اندازه معده کاهش پیدا کرده و فقط شکل‌ معده باقی‌مانده تفاوت دارد. در هر دو روش مینی بای پس و بای پس معده، بیمار یک بای پس از معده به روده دریافت می‌کند.

عمل مینی بای پس معده

در مینی بای پس معده جراح یک ارتباط جدید بین معده و روده کوچک ایجاد می‌کند اما در بای پس معده، 2 اتصال بین معده و روده کوچک وجود دارد. در مینی بای پس معده، بخشی از روده کوچک (اثنی عشر و بخشی از روده، تغییر مسیر داده و مجددا به پائین روده متصل می‌شود. مینی بای پس حدود 2 متر از روده کوچک را دور می‌زند. از نظر تئوری، مینی بای پس نسبت به بای پس معمولی، احتمال نشت کمتری خواهد داشت.

بعد از مینی بای پس چه اتفاقی در بدن می‌‎افتد؟

بعد از مینی بای پس غذا وارد قسمت اصلی معده بیمار نمی‌شود. همچنین در مینی بای پس معده بخشی از روده کوچک بیمار از بین می‌رود و غذا در معده، مستقیما از طریق بای پس معده جدید، وارد روده کوچک می‌شود. در نتیجه، بیمار کمتر غذا خورده، سریع‌تر سیر شده و وزن کم می‌کند. در مینی بای پس معده، ترشح هورمون گرلین که وظیفه اعلام گرسنگی را بر عهده دارد، کمتر شده که در نتیجه آن، بیمار اشتهای کمتری برای غذا خوردن خواهد داشت.

عمل مینی بای پس معده

روند بهبودی پس از عمل مینی بای پس معده چگونه است؟

عمل مینی بای پس تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود در نتیجه، بدن بیمار نیاز به زمان برای بهبودی دارد. به طور متوسط، 3 تا 6 هفته زمان برای بهبودی کامل نیاز است. در این دوره بهبودی، باید مراقبت‌های بیشتری انجام دهید به طور مثال، باید از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش کردن بپرهیزید. چند روز اول بعد از عمل مینی بای پس معده از رانندگی و دوچرخه سواری پرهیز کنید. همچنین ممکن است تا چند روز بعد از عمل مینی بای پس، بلع دردناک باشد. بنابراین بهتر است تا 2 هفته اول فقط مایعات بنوشید. پزشک معالج در رابطه با بهبودی کامل شما اطلاعات بیشتری ارائه خواهد کرد.

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس

رژیم عمل مینی بای پس برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد. با توجه به اینکه این عمل موجب کاهش وزن و لاغری بیشتر برای متقاضیان خواهد شد. در این حالت، با توجه به کاهش میزان غذای مصرفی، جذب ویتامین و مواد مغذی نیز ممکن است کاهش یابد. پس بهتر است از پزشک خود درخواست کنید در زمان نقاهت و بهبودی، مکمل و مولتی‌ویتامین برای شما تجویز کند. همچنین باید تا چند روز پس از انجام این عمل لاغری مصرف مایعات شیرین به عنوان وعده غذایی داشته باشید.

فیلم عمل مینی بای پس معده

در حال حاضر فیلم عمل مینی بای پس معده در دسترس نیست. در اولین فرصت، فیلم عمل مینی بای پس دکتر محمدرضا فرهمند در کانال آپارات یا یوتیوب ایشان قرار خواهد گرفت.

در این مطلب، به بررسی کامل عمل مینی بای پس معده پرداختیم. در صورتی که قصد انجام عمل لاغری دارید، پیشنهاد می‌کنیم با یک متخصص لاغری برای دستیابی به بهترین نتیجه کاهش وزن از طریق عمل لاغری داشته باشید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پنج =