دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/10/26تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:3دقیقه

بعد از عمل اسلیو معده پریودی چگونه خواهد بود؟

عمل اسلیو معده یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین عمل لاغری در ایران و سراسر جهان است. برخی از بانوان ممکن است بعد از عمل اسلیو معده، پریود سنگینی داشته باشند یا در چرخه قاعدگی خود، دچار نامنظمی شده باشند. اگر عمل اسلیو معده انجام داده‌اید و در چرخه قاعدگی و پریودی خود متوجه تغییراتی شده‌اید، جای نگرانی نیست! در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند به بررسی پریودی بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازیم.

پریود نشدن بعد از عمل اسلیو معده

علت پریود نشدن بعد از عمل اسلیو معده، ایجاد عدم تعادل هورمونی است. چرا که عمل اسلیو معده بر هورمون‌هایی مانند گرلین، لپتین، انسولین، تیروئید و هورمون‌های استروژن و پروژسترون تاثیرگذار است. همان‌طور که می‌دانید، عدم تعادل هورمونی بر چرخه قاعدگی و پریودی اثرگذار است.
هورمون‌های جنسی به شدت تحت تاثیر چاقی و چربی قرار دارد. عمل اسلیو معده به تبع کاهش وزن و لاغری، به تنظیم این هورمون‌ها و حفظ دوره‌های منظم بر چرخه قاعدگی تاثیر می‌گذارد. در آخرین مطالعه بر روی 515 زنی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند، 38.6% آن‌ها دچار نامنظمی پریودی قبل از عمل و 25% دچار نامنظمی پریود، بعد از عمل اسلیو معده بودند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) که یکی از عارضه‌های شایع در میان بانوان مبتلا به چاقی و اضافه وزن است، بعد از عمل اسلیو معده، به تبع لاغری و کاهش وزن، درمان خواهد شد. همچنین هیپرستروژنیسم که با مقادیر بالای استروژن در بدن مشخص می‎‌شود، با اضافه وزن مرتبط است و بعد از اسلیو معده بهبود پیدا می‌کند. هنگامی که یک زن استروژن بیش از حد دارد، ممکن است علائمی شبیه به قاعدگی مانند نفخ، سینه‌های متورم و نوسانات خلقی را تجربه کند، اما پریودی نخواهد داشت.

به این نکته توجه داشته باشید که بهبود این علائم بعد از عمل اسلیو معده زمان‌بر و به سرعت و میزان کاهش وزن و لاغری مرتبط خواهد بود.

پریودی بعد از عمل اسلیو معده

میان چاقی و ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یک ارتباط قوی وجود دارد. هنگامی که زنان مبتلا به چاقی و زنان با وزن طبیعی مقایسه می‌شوند، بی‌نظمی‌های پریودی شایع‌تر و میزان لقاح در زنان چاق به دلیل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک کمتر خواهد بود.

پریودی بعد از عمل اسلیو

در نتیجه کاهش وزن پس عمل اسلیو معده، بی نظمی‌های پریودی با اصلاح هورمونی از بین رفته و با عادی شدن تخمک گذاری، عملکرد تولید مثل به حالت عادی باز می‌گردد و میزان لقاح افزایش می‌یابد. این تغییرات و بهبودی باعث تاخیر در قاعدگی تا 1-2 ماه پس از اسلیو معده خواهد شود. به همین دلیل اگر اختلال قاعدگی که پس از عمل اسلیو رخ می‌دهد در عرض 2 ماه از بین برود، وجود عامل دیگری باید بررسی شود.

یکی دیگر از دلایل تاخیر پریودی، داروهایی است که برای جلوگیری از خونریزی هنگام عمل اسلیو معده استفاده می‌شود و برای چند روز در زنان ادامه خواهد داشت. اما توجه داشته باشید که این داروها و نارکوزها باعث تاخیر طولانی مدت در پریودی یا بی‌نظمی قاعدگی نخواهند شد.

زنانی که به دلیل چاقی مشکلات بارداری را تجربه می‌کردند، بعد از عمل اسلیو معده می‌توانند باردار شوند. اگر بعد از عمل اسلیو به بارداری فکر می‌کنید، حتما تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه چاقی باشید.

برای بررسی تاخیر پریودی بعد از عمل اسلیو معده به این نکته توجه داشته باشید که، طول چرخه قاعدگی طبیعی در زنان 28 روز در نظر گرفته می‌شود. با این حال، این دوره ممکن است در بانوان، متفاوت باشد. اگر سیکل قاعدگی بیشتر از 35 روز باشد، یا اگر میزان و مدت پریودی در طول دوره متفاوت باشند، اختلال قاعدگی وجود دارد.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − چهار =