دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/8/23تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:2دقیقه

بارداری بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

بارداری بعد از عمل اسلیو معده سوال رایج بسیاری از مراجعین و متقاضیان این روش کاهش وزن است. عمل اسلیو بسیار روش کم‌خطری برای کاهش وزن و لاغری است اما، برای کاهش خطر بارداری، بهتر است بعد از عمل اسلیو حداقل یک سال صبر کنید تا باردار شوید. در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بارداری بعد از عمل اسلیو و مسائل پیرامون آن پرداخته‌ایم.

بارداری بعد از عمل اسلیو

عمل اسلیو معده، به عنوان یکی از روش‌های کاهش وزن و لاغری در ایران بسیار رایج شده است. با توجه به افزایش متقاضیان، بارداری بعد از عمل اسلیو به یک دغدغه برای متقاضیان خانم تبدیل شده است.

بعد از عمل اسلیو معده، بارداری بلامانع است. در واقع، اسلیو معده می‌تواند یک تغییر مثبت و ناگهانی در باروری شما ایجاد کند. در خانم‌هایی که مشکلات باروری مرتبط به چاقی دارند، فقدان تخمک‌گذاری بسیار شایع است. در سال‌های بعد پس از کاهش وزن به روش اسلیو، تخم‌گذاری به طور منظم انجام خواهد شد.

همچنین در اکثر خانم‌ها، باروری به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک غیرممکن است. بارداری بعد از عمل اسلیو به دلیل تغییرات هورمونی مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک (POCS) امکان‌پذیر خواهد بود. طبق مطالعات، 70 زن از 98 زن که به علت اضافه وزن تخمک‌گذاری نداشته‌اند، طی چند ماه پس از عمل لاغری و کاهش وزن به میزان 5%، به چرخه طبیعی قاعدگی بازگشتند. همچنین کسانی که پس از عمل اسلیو شروع به تخمک‌گذاری کردند، به نسبت سایرین کاهش وزن بیشتری داشتند.

بارداری بعد از عمل اسلیو معده، پس از ثابت شدن وزن بیمار کاملا بی‌خطر است. پیشنهاد می‌شود پس از عمل اسلیو معده سریعا اقدام به بارداری نکنید. چرا که تغییرات تغذیه و کاهش وزن باعث بروز مشکلات جدی برای جنین خواهد شد.

برای محافظت کودک و مادر در برابر سوءتغذیه احتمالی، اکثر متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کنند که زنان حداقل تا یک سال بعد از عمل اسلیو، باردار نشوند. چرا که بدن مادر زمان کافی برای رسیدن به وزن مطلوب و پایدار نیاز دارد و مشکلات احتمالی ناشی از کمبود مواد مغذی، که اغلب پس از عمل اسلیو رخ می‌دهد، کاهش پیدا می‌کند.

بارداری بعد از عمل اسلیو معده

یکی دیگر از دلایل اینکه بعد از عمل اسلیو نباید سریع باردار شوید، این است که پس از عمل اسلیو ممکن است دریافت مواد مغذی در بدن شما کاهش پیدا کند. این کمبود موادمغذی در بارداری ممکن است باعث کم‌خونی مادر و جنین، زایمان زودرس، عدم رشد کامل مغز جنین و محدودیت رشد کامل جنین در رحم شود.

اضافه وزن و چاقی، ممکن است باعث بروز بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون، آپنه خواب و مواردی از این قبیل شود. بارداری بعد از عمل اسلیو، زمانی مجاز است که بیماری‌های مرتبط با چاقی و اضافه وزن در مادر کاملا درمان شده و این بیماری‌های خطری برای جنین در برنداشته باشد.

دکتر محمدرضا فرهمند، فلوشیپ لاپاراسکوپی از معتبرترین مراکز علمی آمریکا، آلمان، بلژیک و کشورهای مختلف اروپایی و با بهره‌مندی از به‌روزترین و مجهزترین اتاق عمل در بیمارستان عرفان تهران، موفق به انجام بیش از 15 هزار عمل جراحی موفق شده است. برای اخذ نوبت و مشاوره از دکتر فرهمند می‌توانید با شماره تلفن 02122380167 در ارتباط باشید.

 

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =