دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/11/17تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:3دقیقه

علت تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده

تنگی نفس را می‌توان یکی از عوارض عمل اسلیو معده دانست که برای برخی از بیماران اتفاق می‌افتد. علت تنگی نفس در هر بیمار منحصربه‌فرد بوده و برای تشخیص دقیق، بهتر است به پزشک جراح خود مراجعه کنید. در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بررسی کلیه عوامل تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده خواهیم پرداخت.

تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده

براساس تحقیقات و مطالعات انجام شده، افراد پس از انجام عمل‌های لاغری از جمله عمل اسلیو معده، تنفس راحت‌تری داشته یا مشکلات تنفسی ناشی از چاقی و اضافه وزن آن‌ها، بهبود پیدا کرده است. برخی از بیماران، به دلایل مختلف که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، به‌طور موقت دچار تنگی نفس خواهند شد. تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

1. تنگی نفس به دلیل بیهوشی

عوارض مرتبط با بیهوشی در عمل اسلیو معده کاملا به داروی استفاده شده توسط متخصص یا پزشک بیهوشی وابسته است. برخی از داروهای بیهوشی عوارضی مانند تنگی نفس، سرگیجه، احساس خستگی کاذب و حالت تهوع خواهند داشت که با گذشت زمان و از بین رفتن اثرات داروی بیهوشی، این عوارض بهبود پیدا می‌کند. البته به این نکته در نظر داشته باشید که تنگی نفس به نوع استفاده از داروی بیهوشی، یعنی تزریقی یا استنشاقی نیز بستگی خواهد داشت. طبیعی است که بیهوشی استنشاقی تنگی نفس بیشتری در پی خواهد داشت.

2. عوارض ناشی از عمل اسلیو معده

عوارض ناشی از عمل اسلیو معده مانند لخته خون، عفونت‌های ناشی از جراحی، نشتی معده و مواردی از این قبیل نیز، می‌تواند منجر به بروز تنگی نفس ناشی از عمل اسلیو معده شود. برای جلوگیری از بروز این عوارض، تخصص جراح مهم‌ترین عامل خواهد بود. جراح اسلیو معده باید توانایی مدیریت اتفاقات حین عمل جهت جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته را، داشته باشد.

تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده

3. بی‌تحرکی بعد از عمل اسلیو معده

بی‌تحرکی یا کم‌تحرکی بعد از عمل اسلیو معده، منجر به کاهش ظرفیت ریه و بروز تنگی نفس خواهد شد. معمولا پزشک یا جراح عمل اسلیو معده به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند در روزهای اولیه بعد از عمل اسلیو معده، فعالیت و تحرک داشته باشند. با توجه به اینکه عمل اسلیو به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، دوره نقاهت آن کمتر بوده و افراد می‌توانند به فعالیت روزانه خود برسند.

4. تنگی نفس ناشی از استرس

استرس عمل جراحی و در وسعت بیشتر حملات پانیک، منجر به بروز تنگی نفس خواهد شد. در صورتی که استرس عمل جراحی را داشته باشید و این استرس تا بعد از عمل لاغری ادامه‌دار باشد، تنگی نفس خواهید داشت. برای کنترل استرس خود از یک مشاور کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که در برخی از بیماران، درمان دارویی استرس به دلیل عمل اسلیو معده ممکن است ممنوع باشد.

5. مشکلات تنفسی ناشی از چاقی

مشکلات تنفسی ناشی از اضافه وزن و چاقی ممکن است ادامه‌دار بوده و به راحتی درمان نشود. در صورتی که به دلیل چاقی و اضافه وزن به مشکلات تنفسی مبتلا شده‌اید، بهتر است بعد از عمل اسلیو معده برای انجام عکسبرداری و آزمایشات مربوط به ریه مراجعه کنید.

جلوگیری از تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده

دلایل ایجاد تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده به طور کامل توضیح داده شد. در برخی از بیماران، امکان جلوگیری از برخی دلایل وجود نخواهد داشت چرا که بیمار در بروز آن‌ها نقشی ندارد. در ادامه، به راه‌حل‌های موجود در جلوگیری از تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازیم.

1. رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل اسلیو

به طور معمول، بعد از عمل اسلیو معده یا دیگر عمل‌های لاغری، دستورالعمل‌هایی برای بهبود منگنه معده، کاهش وزن و درک زندگی جدید ارائه می‌شود. یکی از راه‌حل‌های قطعی برای جلوگیری از تنگی نفس بعد از عمل اسلیو، رعایت دستورالعمل‌های جراح مانند استفاده از داروهای تجویزی، پیروی از رژیم‌غذایی متناسب، رعایت شرایط جسمانی جدید و سایر دستورالعمل‌های ارائه شده خواهد بود.

2. مصرف مایعات

مصرف زیاد مایعات، به خصوص مصرف آب، در پاکسازی ریه‌ها موثر بوده و می‌تواند مشکلات تنفسی را برطرف کند. بیمارانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، باید مواد زائد از بدن‌شان دفع شود. مصرف زیاد مایعات علاوه‌بر پاکسازی ریه، در دفع مواد زائد بدن از طریق ادرار نیز، موثر است.

3. ترک سیگار

به‌دلیل شرایط جدید بدن بعد از عمل اسلیو معده، مصرف سیگار منجر به بروز تنگی نفس و اختلال در کاهش وزن و عملکرد معده جدید خواهد شد. در صورتی که امکان ترک سیگار را ندارید، بهتر است مصرف آن را به حداقل برسانید.

4. تمرینات تنفسی

یکی از بهترین فعالیت‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس بعد از عمل اسلیو معده، انجام تمرینات تنفسی است. تمرینات تنفسی باید به شکلی باشد که به شرایط جسمانی فعلی بیمار مانند منگنه معده و شرایطی از این قبیل، آسیب وارد نکند.

در صورتی که بعد از عمل اسلیو معده دچار تنگی نفس شدید، قبل از هرچیز با جراح یا پزشک اسلیو معده خود مشورت کنید و برای بهبودی، دستورالعمل‌های ایشان را پیروی کنید. در صورتی که همچنان با تنگی نفس مواجه هستید، بهتر است برای بررسی ریه خود اقدام کنید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 2 =