دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/5/31تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:5دقیقه

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در چیست؟

آیا تاکنون به تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده فکر کرده‌اید؟ این دو روش چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ به طور کلی، جراحی‌های اسلیو و بای ‌پس زیر مجموعه جراحی‌های کاهش وزن قرار می‌گیرند که با تقلیل حجم معده به کاهش مصرف غذا کمک می‌کنند. این دو روش دارای مزایا و عوارض مختلفی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

جراحی کاهش وزن یک روش جراحی است که به کمک آن وزن بدن کاهش می‌یابد. این گزینه معمولاً در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که روش‌های طبیعی لاغری اثرگذار نبوده باشند.  به طوری که با تغییر در رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و مصرف داروهای لاغری نتایج مطلوبی حاصل نشده باشد.

روش‌های زیادی برای جراحی لاغری وجود دارد که دو مورد از متداول‌ترین آن‌ها شامل عمل اسلیو معده و جراحی بای ‌پس می‌شوند که توسط دکتر محمدرضا فرهمند نیز انجام می‌شوند. در این دو روش، شباهت‌هایی وجود دارد، اما در عین حال تفاوت‌های چشمگیری نیز وجود دارد.

برای بررسی دقیق‌تر و این که بفهمیم تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در چیست شما را به خواندن ادامه این مقاله از سایت دکتر محمدرضا فرهمند دعوت می‌کنیم.

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در چیست؟ بهتر است بدانید جراحی‌های اسلیو و بایپس دارای یک وجه مشترک اصلی هستند؛ به طوری هر دو جراحی منجر به کاهش اندازه معده شده، که این امر با دو مکانیسم کلیدی منجر به کاهش وزن می‌شود:

 • کاهش حجم معده: این کاهش حجم باعث محدود شدن مصرف مقدار غذایی است که می‌توان قبل از حس سیری میل کرد، که در نتیجه کالری کمتری به بدن خواهد رسید.
 • کاهش تولید هورمون گرسنگی: بدن شما پس از جراحی کمتر از هورمون گرلین تولید می‌کند که به عنوان “هورمون گرسنگی” شناخته می‌شود. این امر باعث کاهش احساس گرسنگی و تمایل به مصرف غذا می‌شود.

اما اصلی‌ترین تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در زیر آمده است:

جراحی اسلیو معده:

در این روش، حدود 80 درصد از معده شما تخلیه و از بین می‌رود. سپس، قسمت باقی‌مانده معده به شکل یک کیسه کوچک موزی شکل دوخته می‌شود و تغییرات دیگری در ساختار ایجاد نمی‌شود.

جراحی بای ‌پس (Roux-en-Y):

در این روش، قسمت اعظم معده و بخش اول روده کوچک برداشته می‌شوند. سپس یک کیسه کوچک از معده ایجاد و به روده کوچک باقی‌مانده متصل می‌شود. این روش باعث محدودیت مصرف غذا و همچنین کاهش جذب برخی مواد مغذی و کالری از روده می‌شود.

در کل، هر کدام از این جراحی‌ها دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خود هستند. انتخاب بهترین روش برای هر فرد به عوامل متعددی از جمله وضعیت سلامتی، وزن اولیه، ترجیحات شخصی و مشاوره با پزشک و تیم درمانی وابسته است.

تفاوت عمل اسلیو و بای پس

تفاوت در مدت زمان ریکاوری

ریکاوری این دو عمل چه تفاوتی دارد؟ در این بخش از مقاله تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده به سراغ موضوع ریکاوری می‌رویم. بهتر است بدانید جراحی بایپس پیچیده‌تر از جراحی اسلیو معده است. در واقع، عمل بای‌پس به صورت یک روش دو مرحله‌ای انجام می‌شود، در حالی که جراحی اسلیو تنها یک مرحله دارد.

جراحی لاپاروسکوپی

در انجام هر دو روش جراحی، جراحان به صورت معمول از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند. این شیوه شامل قرار دادن ابزارهایی از قبیل لاپاراسکوپ (یک دوربین کوچک با قابلیت نمایش)، از طریق چندین برش کوچک در منطقه شکمی جهت انجام عمل جراحی است.

در مورد احساس درد پس از عمل نیز اگر تمام مراحل به خوبی پیش بروند، احتمالاً درد شدیدی تجربه نخواهید کرد و قادر خواهید بود مایعات را به میزان معقولی مصرف کنید.

طبق دستورالعمل مجله بهداشتی NHS Wales، بیماران معمولاً بین 1 تا 4 روز پس از جراحی اسلیو معده یا جراحی بایپس ترخیص می‌شوند. بنابراین تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در مدت زمان ریکاوری تنها در 24 ساعت خلاصه می‌شود.

یک مطالعه در سال 2014 با بررسی داده‌های مربوط به جراحی‌های بایپس با استفاده از روش لاپاراسکوپی در سال 2011، نشان می‌دهد که متوسط مدت بستری در بیمارستان برابر با 2 روز بوده و تنها 26 درصد از افراد حداقل 3 روز در بیمارستان مانده‌اند.

هرگونه احساس درد شدید پس از هر یک از جراحی‌ها، احساس ناتوانی در مصرف مایعات، یا وقوع مشکلات دیگر ممکن است مدت زمان استراحت شما در بیمارستان را افزایش دهد.

هر چند که هر دو جراحی اسلیو معده و بایپس نیازمند بستری در بیمارستان هستند، اما عموماً روند بهبودی پس از جراحی بایپس مدت زمان بیشتری را در بر می‌گیرد. مجله NHS Wales ذکر می‌کند که احتمالاً بین 4 تا 6 هفته زمان لازم است تا به طور کامل پس از انجام بایپس بهبود یابید و برای جراحی اسلیو، این زمان معمولاً 2 تا 3 هفته است.

تفاوت اسلیو و بای پس

جراحی باز

هنگامی که امکان انجام جراحی لاپاراسکوپی وجود نداشته باشد، جراح به سراغ روش‌های دیگر نظیر جراحی باز می‌رود.

در این نوع جراحی، نیاز به برشی بزرگتر در منطقه شکم است. این نوع برش نسبت به برش‌های کوچک لاپاراسکوپی، مدت زمان بیشتری را برای بهبود یافتن می‌طلبد.

برخی از دلایلی که ممکن است جراح را مجبور به استفاده از جراحی باز کند عبارتند از:

 • چاقی در سطوح بالا
 • ابتلا به مشکلات پزشکی جدی دیگر
 • سابقه جراحی‌های قبلی در منطقه معده

در صورتی که نیاز به جراحی باز باشد، ممکن است مدت زمان بیشتری را در بیمارستان بستری شوید. طبق تحقیقات دانشگاه واشنگتن، معمولاً این مدت زمان به میزان 4 تا 5 روز تخمین زده می‌شود.

هنگامی که از بیمارستان مرخص می‌شوید، باید مدت زمان قابل توجهی صبر کنید تا بهبودی کامل خود را بدست آورید.

طبق گفته مجله گارنت هلث، ممکن است لازم باشد تا 12 هفته از انجام هر گونه فعالیت سنگین دوری کنید.

تفاوت در عوارض جانبی

تفاوت عمل اسلیو معده و بای پس را در این بخش به عنوان عوارض جانبی بررسی می‌کنیم. عوارض خاص جراحی اسلیو معده عبارتند از:

 • اختلال رفلاکس معده به مری (GERD) که باعث رفلاکس اسید می‌شود.
 • باریک شدن در امتداد کیسه معده
 • انسداد معده

عوارض خاص بایپس معده عبارتند از:

 • افزایش حساسیت به الکل
 • سوراخ شدن معده
 • زخم معده
 • انسداد روده

تفاوت در رژیم غذایی

تفاوت عمل لاغری را با مبحث مربوط به رژیم غذایی ادامه می‌دعیم. تغییرات رژیم غذایی که باید بعد از جراحی اسلیو معده و بعد از جراحی بایپس ایجاد کنید، عموماً یکسان هستند.

با توجه به دستورالعمل‌های مرکز بهداشت ملی آمریکا (NHS) شما فقط در چند روز اول پس از جراحی مایعات مصرف خواهید کرد. لذا، بعد از مدت کوتاهی، می‌توانید غذای پوره شده و سپس غذای نرم مصرف کنید. شما این رژیم را برای 4 تا 6 هفته پس از جراحی خود ادامه خواهید داد.

شش هفته پس از جراحی، شما می‌توانید غذای معمولی بخورید.

دستورالعمل‌های غذایی مهمی که باید بعد از جراحی اسلیو معده یا بای پس رعایت کنید عبارتند از:

 • در هنگام خوردن غذا، به مقدار کمی از غذا اکتفا کرده و هنگام احساس سیری به خوردن پایان دهید.
 • غذاهای خود را به طور کامل بجوید، زیرا آهسته خوردن به هضم بهتر کمک می‌کند.
 • به منظور تامین نیازهای ویتامینی و معدنی پس از جراحی، مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های توصیه شده را جدی بگیرید.
 • مصرف مقدار کافی آب به حفظ هیدراتاسیون و بهبود فرآیندهای متابولیکی کمک می‌کند.
 • نوشیدن مایعات به جای مایعات گازدار
 • اجتناب از مصرف غذاهایی مانند گوشت سفت و نان که ممکن است هضم آنها دشوار باشد
 • تفاوت اصلی پس از جراحی در اندازه کیسه معده شما است که بر میزان مصرف غذا تأثیر دارد. بنابراین، نیاز است به میزان مصرف غذا دقت کرده و آن را تنظیم کنید.

با جراحی بایپس، کیسه معده شما به طور تقریبی 1 اونس (انس) از غذا را در خود جای می‌دهد. این کیسه به اندازه‌ای کوچکتر از یک توپ گلف است. از طرفی، جراحی اسلیو معده، کیسه‌ای ایجاد می‌کند که می‌تواند 50 تا 150 گرم از غذا را در خود جای دهد.

در طول زمان، کیسه معده به تدریج کشیده می‌شود. به همین دلیل بعد از جراحی کاهش وزن، مهم است که از پرخوری پرهیز کنید. چرا که کیسه معده ممکن است به اندازه‌ای کشیده شود که شما دچار افزایش وزن مجدد شوید.

در مطالب گذشته مجله سلامت و لاغری دکتر محمدرضا فرهمند درباره بالن معده چیست هم توضیح داده‌ایم که مرتبط با لاغری است و بهتر است که آن مطلب را نیز مطالعه نمایید و تفاوت عمل های لاغری را با یکدیگر به طور کامل بررسی کنید.

جدول تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده

عملکرد عمل اسلیو عمل بای پس
کمک به کاهش وزن بیشتر
منجر به کاهش وزن سریعتر
عوارض کمتر
زمان بهبودی سریع‌تر
برگشت پذیر
احتمال کمتری برای ایجاد سندرم دامپینگ (تخلیه سریع معده) وجود دارد
کمتر احتمال دارد که باعث اختلال رفلاکس معده به مری (GERD) شود
مشکلات کمتر در جذب مواد مغذی
کاهش جذب کالری
درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی
عدم نیاز به جراحی‌های بیشتر

سخن پایانی

در نهایت که تفاوت‌ عمل اسلیو و بایپس معده را متوجه شدید بهتر میدانید که به عنوان دو روش مؤثر در کاهش وزن بشمار می‌روند. انتخاب بهترین گزینه برای هر فرد به مشورت با پزشک و متخصص مرتبط با جراحی کاهش وزن بستگی دارد. لذا پیشنهاد می‌کنیم که برای انتخاب گزینه مناسب، حتما با پزشک متخصص لاپاراسکوپی از جمله دکتر محمدرضا فرهمند مشورت کنید.

امیدواریم از این پُست که درباره تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده بود، نهایت استفاده را بُرده باشید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + پانزده =