دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/8/2تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:3دقیقه

مدت زمان کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

جدول زمانی کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده، برای درک مرحله مهم بعد از عمل جراحی است. مدت زمان کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده، نکات مراقبتی بعد از عمل و چگونگی از سرگیری تدریجی فعالیت‌های روزانه را در این مطلب بررسی کنید. دلیل اصلی انجام عمل اسلیو معده، کمک به بیمار در کاهش وزن و بهبود سلامت آن‌ها با رسیدن و حفظ شاخص توده بدنی BMI سالم است. اسلیو معده اغلب پس از تلاش‌های ناموفق سنتی برای کاهش وزن انتخاب می‌شود. اسلیو معده یک مزیت قوی دارد؛ کمک به افراد برای کاهش وزن سریع!

در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بررسی مدت زمان کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده می‌پردازیم.

مدت زمان کاهش وزن بعد از اسلیو معده

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، معمولا تا 1 سال و در اکثر بیماران تا 2 سال ادامه دارد و بیشترین میزان کاهش وزن، در 6 ماه اول است. فرمول کاهش وزن بعد از عمل جراحی، به عواملی مانند وزن اولیه، سن، جنسیت بیمار و استخوان‌بندی دارد که معمولا در ماه اول 10% اتفاق افتاده و به‌تدریج این کاهش وزن کمتر خواهد شد.

طبق آمارهای اخذ شده از بیماران عمل اسلیو، کاهش وزن بعد از عمل جراحی از یک الگوی نقاط عطف پیروی می‌کنند. این نقاط عطف در 3 ماهگی، 6 ماهگی، 12 ماهگی و 18 ماهگی بیشتر مشهود به نظر می‌رسد. در 3 ماه اول، بیشترین کاهش وزن در کمترین زمان را شاهد هستید. در 6 ماهه دوم، بیماران باید 30 تا 40 درصد وزن اضافی خود را از دست داده باشند. پس از 6 ماه، کاهش وزن به نیم تا یک کیلوگرم در ماه برای بیماران کاهش می‌یابد و بعد از آن، کاهش پیدا می‌کند.

در 12 ماهگی، بیماران باید به وزن هدف خود نزدیک شوند (اگر قبلا به آن وزن هدف نرسیده باشند). 18 ماه پس از عمل جراحی، کاهش وزن به مرحله نگهداری وزن تبدیل می‌شود. برای دستیابی به کاهش وزن بیشتر، بیمار باید یک برنامه غذایی یا ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجاند و کاهش وزن مداوم را تسهیل کند. بیمار می‌تواند این وزن را با حفظ انتخاب‌های غذایی سالم، تصمیم‌گیری در سبک زندگی و برنامه‌های ورزشی حفظ کند.

مدت زمان کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده می‌تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی برای بیماران با وزن بالاتر شود. جدول زمان کاهش وزن ممکن است برای هر شخصی کمی متفاوت باشد، اما اگر بیمار در پیروی از رژیم غذایی و برنامه غذایی خود کوشا باشد، پتانسیل رسیدن به هدف کاهش وزن و حفظ آن را در آینده دارد

جراحی اسلیو معده چیست؟

در چند سال گذشته، جراحی اسلیو معده (Laparoscopic Sleeve Gastroplasty (LSG))، به محبوب‌ترین روش کاهش وزن تبدیل شده است. در این روش، اندازه معده حدود 70 تا 80 درصد کاهش می‌یابد. بخشی از معده با جراحی برداشته می‌شود و باقی معده بهم متصل می‌شوند. این روش اجازه می‌دهد تا تعداد محدودی از کالری و مواد مغذی وارد سیستم گوارش شوند. جراحی اسلیو معده در مقایسه با جراحی بای‌پس میزان موفقیت بالایی داشته، پیچیدگی کمتری دارد و دارای حداقل عوامل خطر ممکن است. این عمل به 1 تا 3 روز بستری در بیمارستان نیاز داشته و مدت زمان بهبودی آن حدود 4 تا 6 هفته است.

پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده، معده کوچک‌تر مقدار غذایی که بیمار می‌تواند بخورد را، محدود می‌کند. این روش همچنین قسمتی از معده را که هورمون گرلین (علت گرسنگی)، تولید می‌کند را، برداشته و اشتها را سرکوب می‌کند. معده پس از عمل جراحی کندتر تخلیه می‌شود بنابراین احساس سیری، طولانی‌تر می‌شود. تصویر زیر، بعد از جراحی اسلیو معده را ببینید.

عمل اسلیو معده

در ماه اول بعد از اسلیو معده چقدر وزن کم می‌شود؟

اسلیو معده باعث کاهش وزن سریع به‌ویژه در ماه‌های اولیه می‌شود و تغییرات قابل توجه و چشمگیری را برای بیماران ایجاد می‌کند. پس از جراحی اسلیو معده، در ماه اول اغلب کاهش وزن سریع مشاهده می‌شود. چنین پیشرفت سریعی ممکن است ادامه پیدا نکند. این به دلیل کاهش شدید کالری قبل و بعد از عمل جراحی، برای حدود یک ماه اتفاق می‌افتد.

اکثر بیماران از 2 هفته قبل از جراحی یک رژیم غذایی مایعات کامل و سپس از 2 روز قبل تا چند هفته بعد از جراحی، یک رژیم غذایی مایع شفاف را شروع می‌کنند. به تدریج، بیمار غذاهای نرم اضافه کرده و به مواد غذایی جامد می‌رسد. بیماران باید مصمم باشند که دوره پس از عمل را دوام بیاورند. اگرچه ماه اول پس از عمل بیشترین کاهش وزن اتفاق می‌افتد، اما یکی از سخت‌ترین دوره‌ها است. این دوره، ارزش تحمل سختی‌ها را دارد. چرا که در ماه اول، بیماران به‌طور معمول بین 10 تا 15 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این کاهش وزن، بیمارانی که از مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن رنج می‌برند، ممکن در آن نواحی تسکین پیدا کنند.

وزن اضافی بدن چگونه محاسبه می‌شود؟

وزن اضافی بدن، ابتدا با انتخاب وزن هدف محاسبه می‌شود که گاهی اوقات وزن ایده‌آل نیز نامیده می‌شود. وزن ایده‌آل را می‌توان را با استفاده از ماشین حساب شاخص توده بدنی BMI که محدوده وزنی سالم را ارائه می‌دهد، محاسبه کرد. وزن ایده‌آل خود که از طریق BMI محاسبه شده است را، از وزن فعلی خود کم کنید که این تعیین می‌کند برای رسیدن به وزن هدف خود باید چقدر لاغر شوید.

به‌طور مثال؛ بیمار A آقای 35ساله با شغل کارمند، وزنی معادل 120 کیلوگرم و قد 170سانتی‌متر دارد. شاخص توده بدنی BMI ایشان معادل 41 (خیلی چاق) است. حداکثر وزن ایده‌آل برای ایشان 72کیلوگرم است که چیزی در حدود 48کیلوگرم اضافه وزن دارند. در صورتی که برای عمل اسلیو معده و کاهش وزن پس از آن سوالی دارید؛ می‌توانید با شماره تلفن 02122380167 در تماس باشید

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =