دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/6/19تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:9دقیقه

لاغر کردن صورت با ورزش و رژیم غذایی

موضوع لاغر کردن صورت با ورزش و رژیم غذایی یک مسئله مهم در زمینه بهبود ظاهر و اعتماد به نفس بسیاری از افراد است. صورت به عنوان نقطه تمرکز اصلی چهره ما، تأثیر زیادی بر ظاهر و جلب نظر دیگران دارد. بنابراین، برای بسیاری از افراد، تمایل به داشتن یک صورت لاغر و جلوه‌ای زیباتر و متناسب‌تر نقش مهمی در سبک زندگی و رضایت از زندگی دارد.

در این مقاله از مجله سلامت دکتر محمدرضا فرهمند، ما به بررسی راه‌های مختلفی که با ورزش مناسب و تغذیه صحیح می‌توان به لاغری و بهبود شکل صورت کمک کرد، می‌پردازیم. از تمرینات تقویتی گردن و چهره تا انتخاب رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت پوست و کاهش وزن و ورم صورت، همه این مسائل مورد بررسی قرار خواهند گرفت. همچنین نکاتی برای حفظ توازن و سلامت عمومی در این مسیر لاغری صورت نیز ارائه خواهد شد. به همین دلیل، با ما همراه باشید تا بهترین راهکارها و تکنیک‌ها برای بهبود شکل صورت خود را کشف کنید و با اطلاعات علمی و کاربردی به تلاش برای دستیابی به صورتی زیبا و متناسب بپردازید.

لاغر کردن صورت با ورزش

لاغر کردن صورت با ورزش و رژیم غذایی آنقدرها هم که فکر می‌کنید راحت نیست. برخی از افراد اعتقاد دارند که می‌توانند چربی‌های اضافی را به شکل نقطه‌ای در بدن خود کاهش دهند، اما واقعیت این است که کاهش نقطه‌ای چربی مبنای علمی ندارد. ورزش‌ها و رژیم‌های غذایی می‌توانند به تناسب کلی بدن انسان کمک کنند، اما این به معنای این نیست که می‌توانند به تنهایی چربی یک منطقه خاص را کاهش دهند.

در واقعیت، کاهش چربی صرفا از طریق سوزاندن کالری زیاد رخ می‌دهد؛ به طوری که انجام تمرینات قدرتی و مرتبط با عضلات می‌تواند به شما کمک کند که عضلات بیشتری بسازید و متابولیسم خود را افزایش دهید، اما این نیز به تناسب کلی بدن رخ می‌دهد و به صورت نقطه‌ای امکان‌پذیر نیست.

از طرفی، عوامل ژنتیکی نیز نقش مهمی در توزیع چربی در بدن دارند و برای هر فرد متفاوت هستند. بنابراین، ممکن است لاغر کردن صورت و همچنین تغییرات در وزن به تنهایی تأثیر زیادی روی چهره نداشته باشند و نیاز به تمرینات منظم و رژیم غذایی مناسبی باشد. به همین دلیل، تمرکز بر کاهش وزن کلی بدن تنها راهکار برای لاغر کردن صورت با ورزش و رژیم غذایی می‌باشد.

ورزش برای لاغری صورت و دماغ بسیار موثر است. در ادامه این بخش از سایت دکتر محمدرضا فرهمند چند تمرین موثر برای لاغری صورت با ورزش را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

1. لیفت چانه

لیفت چانه یک تمرین تناسب اندام است که به تقویت عضلات گردن و چانه کمک می‌کند. این تمرین می‌تواند در بهبود تناسب اندام و تعادل در ناحیه گردن مفید باشد. دستورات انجام این تمرین به شکل زیر است:

 • مرحله 1: در ابتدا، در یک محیط راحت بنشینید یا بایستید و پشت خود را صاف نگه دارید. مطمئن شوید که شانه‌هایتان به طور طبیعی قرار دارند و صاف هستند.
 • مرحله 2: سر خود را به عقب پرتاب کنید. برای این کار، سعی کنید سر خود را به سمت سقف ببرید و به سمت عقب نگاه کنید. دهان خود را بسته نگه دارید و گردن خود را به حداکثر میزانی که می‌توانید به عقب بکشید و در همان حالت نگه دارید.
 • مرحله 3: در این مرحله از لاغر کردن صورت با ورزش ، سعی کنید لب پایین خود را روی لب بالایی خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که باید به بالا نگاه کنید و سعی کنید چانه خود را به سمت بالا بکشید.
 • مرحله 4: به مدت حدود 5 ثانیه در همین حالت باقی بمانید. در این مدت سعی کنید عضلات گردن و چانه را تقویت کنید.
 • مرحله 5: سپس سر خود را به حالت اولیه برگردانید. این کار را چندین بار تکرار کنید.
 • مرحله 6: تمرین را با تکرار این مراحل 10-15 بار به طور منظم انجام دهید. بهتر است این تمرین را روزانه انجام دهید تا نتایج بهبودی را ببینید.

لاغر کردن صورت با ورزش

2. حرکت ماهی

 • مرحله 1: دهان خود را ببندید و گونه‌های خود را مانند صورت ماهی به داخل بمکید.
 • مرحله 2: سعی کنید در حالی که ژست دهان ماهی را گرفته‌اید، لبخند بزنید.
 • مرحله 3: به مدت 15-20 ثانیه در همین حالت باقی بمانید. در این مدت احتمالا حالتی شبیه به سوختگی در ناحیه گونه‌ها و فک خود احساس خواهید کرد.
 • مرحله 4: اکنون به حالت اولیه برگردید و استراحت کنید. برای کسب نتیجه از لاغر کردن صورت با ورزش کردن باید صبور باشید.
 • مرحله 5: این حرکت را 5 بار حداقل به طور منظم تکرار کنید.

3. بالا انداختن ابروها

این تمرین می‌تواند به تقویت عضلات ابروها و ناحیه چشم و افزایش قدرت ابروها در انجام حرکات مختلف مرتبط با چشم کمک کند. دستورات انجام این تمرین به شکل زیر است:

 • مرحله 1: ابتدا چشمان خود را کاملاً باز کنید و ابروهای خود را بالا نگه دارید. مطمئن شوید که ابروها به طور طبیعی باز و بدون چروک هستند.
 • مرحله 2: انگشت اشاره و میانی خود را در بین ابروهای خود قرار دهید. این دو انگشت باید به طور عمودی باشند و به اندازه‌ای فاصله داشته باشند که بتوانید انگشتان خود را بین ابروها جای دهید.
 • مرحله 3: در این مرحله از لاغر کردن صورت با ورزش انگشتان و کف دست‌های دیگر خود را روی صورت خود قرار دهید. می‌توانید دستان خود را روی پیشانی یا سایر مناطق صورت قرار دهید.
 • مرحله 4: با کمک انگشت اشاره و میانی، ابروهای خود را بالا و پایین ببرید. این کار را به آرامی و بدون ایجاد تنش یا درد انجام دهید.
 • مرحله 5: این تمرین را به صورت ست‌هایی با مدت زمان 30 ثانیه انجام دهید. بین هر ست، کمی استراحت کنید و سپس ست بعدی را انجام دهید. بهتر است این تمرین را به مدت 3 ست انجام دهید.

توجه داشته باشید که در صورتی که در هنگام انجام تمرین درد یا تنش ناخواسته در ناحیه چشم یا ابروها احساس کردید، فوراً تمرین را متوقف کنید.

4. پف دادن گونه‌ها

 • مرحله 1: در ابتدا، گونه‌های خود را با نفس عمیق به داخل بکشید و دهان خود را با هوا پر کنید. باید تا حد ممکن دهان خود را باز کنید تا هوا به آسانی وارد آن شود.
 • مرحله 2: هوا را در دهان خود به مدت 10 ثانیه نگه دارید. در این مدت سعی کنید هوا در دهان شما متمرکز باشد.
 • مرحله 3: حالا سعی کنید هوا را به مدت 10 ثانیه به سمت چپ و سپس به مدت 10 ثانیه به سمت راست هدایت کنید. این عمل باعث تمرین عضلات گونه‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری پوست در این منطقه می‌شود.
 • مرحله 4: اکنون هوا را آزاد کنید و دهان خود را به شکل یک “O” بزرگ درآورید. این کار باعث تمرین عضلات گونه‌ها و پوست این منطقه می‌شود.
 • مرحله 5: این تمرین را 5 بار تکرار کنید. هر بار تا 10 ثانیه هوا را نگه دارید و سپس آزاد کنید.

توجه داشته باشید که این فرایند از لاغر کردن صورت با ورزش به طور عمده برای تقویت عضلات و انعطاف پذیری پوست گونه‌ها طراحی شده است و برای تمرین این منطقه مفید است. با این حال، همیشه مطمئن شوید که هیچ نوع درد یا تنش ناخواسته در این منطقه ایجاد نمی‌شود و اگر این اتفاق افتاد، تمرین را متوقف کنید.

حرکات ورزشی برای لاغر کردن صورت

5. حرکت آدامس

 • مرحله 1: این یکی از ساده‌ترین تمرینات ذیل لاغری صورت با ورزش است. برای این کار به یک آدامس بدون قند نیاز دارید.
 • مرحله 2: حداقل 15 تا 20 دقیقه آن را بجوید.
 • مرحله 3: آدامس را دو بار در روز بجوید.

لاغر کردن صورت با ورزش هوازی

کاهش وزن کلی بدن می‌تواند به کاهش چربی در صورت کمک کند و به تحولات در ساختار آن نیز منجر شود. ورزش هوازی یا کاردیو، به عنوان یک نوع فعالیت بدنی که ضربان قلب را افزایش می‌دهد و به دلیل افزایش مصرف کالری، به عنوان یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش وزن شناخته می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که انجام تمرینات کاردیو باعث افزایش چربی‌سوزی و بهبود فرایند کاهش وزن می‌شود.

یکی از مزیت‌های ورزش‌های کاردیو این است که به بالا بردن ضربان قلب و افزایش مصرف اکسیژن در بدن کمک می‌کنند. همچنین، انجام تمرینات قلبی می‌تواند به بهبود سیستم قلبی و عروقی و بهبود عملکرد تنفسی کمک کند. این تمرینات شامل دویدن، رقص، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و دیگر فعالیت‌هایی هستند که ضربان قلب شما را افزایش می‌دهند.

به طور کلی، برای بهبود سلامت عمومی و کاهش چربی در صورت و بدن، ترکیبی از تمرینات کاردیو و تمرینات مقاومتی (قدرتی) مفید است. همچنین، رژیم غذایی سالم و متوازن نیز نقش مهمی در کاهش چربی اضافی و تحولات در صورت و بدن دارد.

لاغر کردن صورت با رژیم غذایی

لاغر کردن صورت از طریق رژیم غذایی معمولاً به عنوان یک راهکار مورد توجه برای بهبود شکل و ظاهر صورت مطرح می‌شود. برای این منظور، مهمترین اقدامات شامل مصرف کمتر کالری و کنترل وزن بدن می‌شود. انتخاب رژیم غذایی با میزان کالری کمتر از مصرف روزانه و افزایش مصرف مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، آب و مواد غذایی پر از پروتئین می‌تواند به کاهش چربی در صورت کمک کند.

همچنین، مصرف مقدار کافی آب و پیشگیری از مصرف مواد غذایی با اندام بالا از نمک و شکر نیز می‌تواند مفید باشد. هرچند رژیم غذایی می‌تواند به کاهش وزن و چربی کلی بدن کمک کند، اما توجه به نکات دیگر مانند تمرینات و مراقبت‌های پوستی نیز برای بهبود ظاهر صورت مهم است. به شما توصیه میکنیم مقاله لاغر کردن صورت با عمل جراحی را نیز مطالعه نمایید تا تفاوت از تفاوت این دو مورد مطلع شوید.

در ادامه چند توصیه غذایی برای دستیابی به چهره‌ای لاغر آورده شده است:

1. آب کافی بنوشید

یکی از روش‌های لاغر کردن صورت با رژیم غذایی درواقع مصرف مایعات است. البته، مصرف آب مستقیماً به لاغر شدن صورت کمک نمی‌کند. اصولاً، لاغر شدن صورت زمانی اتفاق می‌افتد که بدن انسان به فرم ایده‌آل خود برسد. لذا، کاهش وزن کلی بدن شامل کاهش چربی در مناطق مختلف شامل صورت نیز می‌شود.

با این حال، مصرف آب کافی برای سلامتی عمومی بسیار مهم است و می‌تواند در رسیدن به وزن بهینه کمک کند. آب کمک به بهبود فرآیندهای متابولیکی بدن، حذف سموم، افزایش انرژی و کاهش احتمال احساس گرسنگی ناشی از تشنگی دارد. همچنین، مصرف آب به حفظ پوست سالم و براق نیز کمک می‌کند.

بنابراین، مصرف آب کافی برای سلامتی عمومی بسیار مهم است، اما برای لاغر شدن صورت به تنهایی کافی نیست. برای لاغر شدن صورت و بهبود ظاهر آن، باید به ترکیبی از مصرف کمتر کالری، تمرینات فیزیکی منظم و مراقبت‌های پوستی توجه داشته باشید.

نوشیدن آب برای لاغر کردن صورت

2. مصرف الکل را به حداقل برسانید

اگر به دنبال لاغر کردن صورت با رژیم غذایی هستید، مصرف الکل را قطع کنید. مصرف الکل باید با اعتدال انجام شود و مصرف بیش از حد ممکن است تأثیرات منفی بر روی وزن و سلامتی داشته باشد. الکل دارای کالری کاذب است، به این معنی که انرژی می‌دهد اما مواد مغذی مهمی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی ندارد. همچنین، الکل باعث افزایش تولید ادرار و کاهش میزان آب در بدن می‌شود که ممکن است منجر به احتباس آب شود.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زیاد الکل ممکن است بر برخی هورمون‌های مرتبط با اشتها و گرسنگی تأثیر بگذارد، به عنوان مثال، می‌تواند سطح هورمون لپتین را کاهش دهد که باعث افزایش احساس گرسنگی می‌شود. همچنین، مصرف زیاد الکل می‌تواند به التهاب‌های بدنی منجر شود و باعث افزایش خطر افزایش وزن، افزایش چربی در ناحیه شکم و چاقی شود. برای حفظ سلامتی و کاهش خطر نفخ و افزایش وزن، مهم است مصرف الکل را کنترل کنید.

3. مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را به حداقل برسانید

کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند کلوچه‌ و پاستا، ممکن است عوامل اصلی افزایش وزن و تجمع چربی باشند. این نوع کربوهیدرات‌ها پردازش شده هستند و از طریق حذف مواد مغذی و فیبر مفید در آن‌ها بدست می‌آیند. به علاوه، این کربوهیدرات‌ها باعث افزایش سریع قند خون می‌شوند و ممکن است باعث احساس پرخوری و افزایش مصرف کالری گردد.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف زیاد کربوهیدرات‌های تصفیه شده با افزایش خطر چاقی و افزایش چربی در ناحیه شکم مرتبط است. اگرچه مستقیماً به تأثیر کربوهیدرات‌های تصفیه شده بر چربی‌های صورت اشاره نشده است، اما جایگزینی آن‌ها با غلات کامل و منابع سالم‌تر کربوهیدرات می‌تواند به کاهش وزن کلی کمک کند، که ممکن است به کاهش چربی صورت هم منجر شود.

بنابراین، برای لاغر کردن صورت با رژیم غذایی ، مهم است که مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را کاهش دهید و آن‌ها را با منابع کربوهیدرات سالم‌تر جایگزین نمایید.

4. افزایش مصرف فیبر

افزایش مصرف فیبر می‌تواند به لاغری صورت و کاهش چربی در منطقه گونه کمک کند. فیبر یک ماده موجود در غذاهای گیاهی است که بدن شما قادر به هضم آن نیست. فیبر به جای اینکه در دستگاه گوارش جذب شود، به آرامی در آن حرکت می‌کند و باعث می‌شود شما برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. این به شما کمک می‌کند که کمتر احساس گرسنگی کنید و مقدار کالری مصرفی را کاهش دهید.

مطالعات نشان داده‌اند که افزایش مصرف فیبر باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا رژیم غذایی کم کالری را رعایت کنند. فیبر محلول، نوعی فیبر است که در تماس با آب به شکل ژل در می‌آید و می‌تواند به کاهش وزن بدن و دور کمر کمک کند.

منابع طبیعی فیبر شامل میوه‌ها، سبزیجات، مغزها، دانه‌ها، غلات کامل و حبوبات هستند. برای بهره‌گیری از مزایای فیبر حداقل 25 تا 38 گرم فیبر در روز مصرف کنید. به عبارت دیگر، تلاش کنید تا مصرف روزانه متناسب با نیازهای فیبر خود را داشته باشید تا به کاهش وزن کلی بدن و بهبود ظاهر صورت کمک کنید. برای اطلاعات بیشتر مطلب لاغری با میوه را مطالعه نمایید

رژیم مناسب برای لاغری صورت

برای لاغر شدن صورت چه بخوریم؟

لاغر کردن صورت با رژیم غذایی همانطور که ملاحظه فرمودید یک امر موثر و کاربردی است. اما مصرف چه غذاهایی می‌تواند موثرتر باشد؟ آیا پودر زنیان برای لاغری مفید است؟ برای کمک به لاغری صورت با رژیم غذایی ، می‌توانید مواد غذایی زیر را به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید:

 • میوه‌ها و سبزیجات تازه: مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه به عنوان یک بخش اصلی از رژیم غذایی کم کالری و با فیبر بالا می‌تواند به لاغری صورت کمک کند.
 • منابع پروتئینی نسبت به کربوهیدرات: انتخاب منابع پروتئینی مانند مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، و ماهیچه‌های پنیری کم چرب می‌تواند به کاهش وزن و حفظ عضلات کمک کند.
 • غلات کامل: جایگزین کردن غلات کامل مانند نان کامل و برنج قهوه‌ای با غلات ساده و پردازش شده کمک به کاهش کالری و بهبود کنترل وزن می‌کند.
 • آب: مصرف آب کافی برای حفظ رطوبت پوست و بهبود عملکرد متابولیسم مهم است. همچنین میتوانید مطلب لاغری با چای سبز را نیز مطالعه نمایید.
 • کاهش مصرف غذاهای پرچربی و پرشکر: اجتناب از مصرف غذاهای پرچربی و با اضافه کالری، همچنین محصولات شکری و نوشابه‌های محصولات نمکی.

لاغر كردن صورت در يك هفته!

لاغری صورت در یک هفته چیزی جز یک افسانه نیست. شاید داروی گیاهی برای لاغر شدن صورت بتوانند برای مدت کوتاهی نتایج موقتی را نشان دهند، اما هرگز نمی‌توانند به طور دائمی آن‌ها را حفظ کنند.

لاغر کردن صورت در یک هفته به طور عمده یک چالش است. صورت بخشی از بدن است و همانند سایر بخش‌های بدن، تغییرات در آن نیاز به زمان و تلاش دارد. همچنین تغییرات بسیار سریع در وزن یا شکل صورت ممکن است به طور طبیعی برای پوست و بافت‌های زیرین آن مضر باشند. لذا برای لاغر شدن صورت باید مراحل زیر به طور اصولی طی شوند:

 • تغذیه مناسب: مصرف میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌ها و کاهش مصرف مواد غذایی آسیب‌زا مثل شکر و چربی اشباع‌شده.
 • تمرین: شامل چرخش‌های لبه‌ها، جلوگیری از ابرو، و غیره.
 • آب: مصرف آب به میزان کافی.
 • مراقبت از پوست: استفاده از محصولات مراقبت از پوست و محافظت از پوست در برابر آفتاب و عوامل محیطی.

به هر حال، لازم به ذکر است که تغییرات زمانی طولانی‌مدت و مستدام در شکل صورت نیاز به تمرین، تغذیه صحیح و صبر دارند. همچنین شما میتوانید مقاله لاغری با دانه چیا را نیز مطالعه نمایید.

لاغر کردن صورت با ورزش و رژیم غذایی می‌تواند مفید باشد، اما نیاز به صبر، تعهد و تلاش دارد. تمرینات تقویتی و کاربردی می‌توانند به تعدادی از مشکلات معمول صورت، مانند ورم و چین‌وچروک‌های پوستی، کمک کنند و رژیم غذایی مناسب می‌تواند به حفظ سلامت پوست و کاهش وزن کمک کند. اما در تلاش برای لاغر کردن صورت با رژیم غذایی یا ورزش، حتما به سلامت عمومی و توازن در تغذیه و تمرین توجه کنید.

مهمتر از همه، باید به یاد داشته باشید که هر چیزی که می‌خواهید به دست آورید، باید بدون تنش انجام شود. هیچ راهی برای بهبود شکل ظاهری صورت که به خطر افتادن سلامت فیزیکی یا روانی منجر شود، توصیه نمی‌شود. بنابراین، با مراجعه به متخصصان بهداشت و تغذیه و با تدابیر مناسب، می‌توانید به بهبود شکل صورت خود برسید و در کنار آن از سلامت عمومی خود نیز مراقبت کنید.

منابع:

https://www.webmd.com/obesity/features/can-you-lose-fat-in-your-face

https://www.healthline.com/nutrition/lose-fat-in-face-cheeks

https://www.healthshots.com/how-to/try-these-5-facial-exercises-to-lose-face-fat-and-get-a-jawline

https://www.healthshots.com/how-to/how-to-eat-chia-seeds-for-weight-loss

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =