دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/10/3تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:2دقیقه

علت استپ وزنی بعد از عمل اسلیو چیست؟

عمل اسلیو معده یکی از رایج‌ترین و بهترین راه‌های کاهش وزن سریع است. همچنین این عمل لاغری نسبت به عمل بای‌پس یا سوئیچ دوازدهه کم‌خطرتر بوده و هزینه کمتری در برخواهد داشت. ممکن است برخی از بیماران دچار استپ وزنی بعد از عمل اسلیو شوند. برای بهبود و جلوگیری از استپ وزنی بعد از اسلیو رعایت نکات و موارد زیر الزامیست.

استپ وزنی بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده که به آن اسلیو گاسترکتومی نیز گفته می‌شود، یک روش رایج لاغری است که در آن، حدود 80% از معده بیمار به همراه هورمون گرلین از بدن بیمار خارج می‌شود. عمل اسلیو معده باعث می‌شود بیمار نتواند در یک وعده غذایی، حجم زیادی از غذا مصرف کند. همچنین در عمل اسلیو معده، هورمون گرلین که با ترشح آن احساس گرسنگی می‌کند، از بدن خارج می‌شود.

عمل اسلیو معده، با توجه به اینکه بدون تغییر مسیر روده (بای پس) انجام می‌شود، بسیار در کاهش وزن موثر است. بیماران و متقاضیان می‌توانند انتظار داشته باشند که حدود 50 تا 60% از وزن اضافی خود را در یک سال پس از عمل اسلیو از دست دهند. با این حال، در برخی از بیماران، ممکن است استپ وزنی اتفاق افتاده و کاهش وزن انجام نشود. دلایل استپ وزن بعد از عمل اسلیو به شرح زیر است:

استپ وزنی بعد از عمل اسلیو به دلیل بیماری

استپ وزنی در تمامی روش‌های کاهش وزن رایج است و ممکن است بعد از عمل اسلیو معده نیز، اتفاق بیفتد. دلیل این استپ وزنی که گاهی اوقات پلاتو نیز نامیده می‌شود، این است که سوخت‌وساز و متابولیسم بدن شما به کاهش کالری دریافتی عادت نکرده و برای عادت به برنامه غذایی جدید، به زمان نیاز است. به طور کلی، بعد از گذشت مدتی از عمل اسلیو معده کاهش وزن خواهید داشت. چرا که بدن شما به کاهش حجم غذای مصرفی عادت خواهد کرد.

تلفن دکتر فرهمند معده

استپ وزنی بعد از عمل اسلیو به دلیل حجم غذا

پس از عمل اسلیو معده، استپ وزنی طولانی مدت یا بازگشت وزن به دلیل مصرف بیش از حد کالری توسط بیماران است. این استپ وزنی اغلب ناآگاهانه اتفاق می‌افتد. چرا که بیمار بعد از عمل اسلیو معده باید نسبت به اصلاح تغذیه پیش از عمل، اقدام کند اما همچنان مطابق قبل به میل کردن غذا می‌پردازد. همچنین بیماران شروع به خوردن غذاهای غذاهای پرکالری در مقایسه با غذاهای کم چگالی مانند سبزیجات و میوه‌ها کرده است.
بهترین راه جلوگیری از استپ وزنی ناشی از افزایش کالری، پیگیری کالری‌های مصرفی و یادداشت آن‌ها است. اگر کالری‌های مصرفی خود را پیگیری کنید، راحت می‌توانید تشخیص دهید که کالری اضافی شما ناشی از مصرف چه مواد غذایی است.

استپ وزنی بعد از عمل اسلیو ناشی از کم تحرکی

هنگامی که به رژیم غذایی جدید پس از عمل اسلیو معده عادت کردید، کاهش وزن شما تثبیت خواهد شد. بیماران می‌توانند کالری دریافتی خود را تا حد زیادی، تا جایی که برای سلامتی مضر نباشد، کاهش دهند. بهترین راه برای کاهش میزان کالری دریافتی، انجام ورزش‌های سبک است.

ورزش می‌تواند مکمل عمل اسلیو معده برای کاهش وزن و لاغری باشد. همچنین ورزش می‌تواند در سلامت قلب، ظرفیت ریه، قدرت و تراکم استخوان، سلامت مفاصل و دیگر موارد کمک کننده باشد. با این حال، نمی‌توانید بلافاصله بعد از عمل اسلیو ورزش کنید. حدودا یک ماه پس از عمل اسلیو، با نظر پزشک جراح خود می‌توانید برخی از ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی سریع، شنا و برخی از ورزش‌های استقامتی را انجام دهید.

در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند به بررسی علل مختلف استپ وزنی بعد از عمل اسلیو پرداختیم. بهترین راه برای جلوگیری از استپ وزنی بعد از عمل اسلیو معده، رعایت و پیروی از دستورات جراح و پزشک معالج است. در صورتی که استپ وزنی را تجربه می‌کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هشت =