دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/11/23تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:3دقیقه

جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده

جوراب واریس یا جوراب‌های فشاری، بعد از عمل اسلیو معده نقش مهمی در کمک به روند بهبودی بیماران دارند. این جوراب‌ها، نه تنها گردش خون را بهبود می‌دهند و خطر لخته شدن خون را کاهش می‌دهند، بلکه می‌توانند در کاهش تورم و میزان درد نیز موثر باشند. در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بررسی کامل جوراب واریس و تاثیرات آن بعد از عمل اسلیو معده خواهیم پرداخت.

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس که در برخی‌ها از آن به اسم جوراب فشاری یاد می‌کنند، جوراب‌هایی هستند که برای بهبود جریان خون در پاهای بیمار با اعمال فشار طراحی شده‌اند. در پزشکی، معمولا از جوراب واریس برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف مانند ترومبوز وریدی عمیقی، ادما و ورید‌های واریسی استفاده می‌شود. از جوراب واریس همچنین برای تسریع در بهبودی بعد از عمل‌های جراحی مانند عمل اسلیو معده نیز استفاده می‌شود. جوراب واریس دارای سبک‌ها و قدرت‌های مختلفی هستند که باید توسط پزشک معالج، تجویز شوند.

آیا استفاده از جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده ضروری است؟

استفاده از جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده به نوع آن‌ها بستگی خواهد داشت. بسیاری از جوراب‌های واریس برای استفاده بعد از عمل اسلیو معده مناسب نخواهند بود. با این حال، برخی از پزشکان پوشیدن جوراب واریس با ساق‌های بلند را بعد و حتی قبل از عمل اسلیو معده توصیه می‌کنند.
جوراب واریس برای عمل اسلیو معده، باید فشار ملایمی به پاها و مج پا وارد کنند. اگر هیچ‌گونه محدودیت پزشکی از قبیل فشارخون بالا، دیابت و دیگر بیماری‌های زمینه‌ای ندارید و در صورتی که حین استفاده از جوراب واریس احساس درد ندارید، بهتر است بعد و در برخی از بیماران، قبل از عمل اسلیو معده با مشورت پزشک، از جوراب واریس استفاده کنید. برای استفاده از جوراب واریس پزشک باید پاهای شما را اندازه‌گیری کرده و جوراب مناسب برای شما تجویز کند.

مزایای استفاده از جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده

جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده برای بهبودی مفید خواهد بود. اول از همه، به لطف ایجاد فشار کم در امتداد پای شما، جریان خون را بهبود می‌بخشد. خون در بدن شما گردش پیدا کرده تا اکسیژن در جایی که لازم است، ذخیره شود. به این ترتیب، ماهیچه‌های شما که برای تولید انرژی به اکسیژن نیاز دارند، بهبود خواهند یافت.

پس، جوراب واریس می‌تواند خطر لخته‌شدن خون و سایر مشکلات گردش خون ناشی از آن، مانند ترومبوز ورید عمیقی (DVT) یا آمبولی ریوی (PE) را کاهش دهند. هر دوی این بیماری‌ها، شایع‌ترین خطرات مربوط به تورم و گردش خون ضعیف هستند که ممکن است با جوراب واریس از آن‌ها جلوگیری شود. استفاده از جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده، در نتیجه گردش خون بهتر را به همراه خواهد داشت که باعث کاهش درد در پاها و کاهش تورم می‌شود. بنابراین هنگام حرکت احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

نحوه صحیح پوشین جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده

بهتر است برای جراح اسلیو خود مشورت کنید تا نحوه صحیح پوشیدن جوراب واریس در طول دوره نقاهت را یاد بگیرید. هنگامی که برای اولین بار جوراب واریس را امتحان می‌کنید، ممکن است برای شما مشکل باشد که آن‌ها را به درستی در جای خود قرار دهید. پس از پوشیدن جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده، آن‌ها را بکشید تا صاف روی پاهای شما قرار بگیرند. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها زیاد کشیده نشده باشند. توجه داشته باشید که جوراب واریس نباید تا شود و رویه آن را به سمت پایین نباید بچرخانید. چرا که ممکن است خیلی سفت شوند. می‌توانید جوراب و کفش معمولی خود را روی جوراب واریس بپوشید.

جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده

در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند به بررسی کامل جوراب واریس بعد از عمل اسلیو معده پرداختیم. در صورتی که در رابطه با جوراب واریس بعد از اسلیو معده سوالی دارید، می‌توانید در انتهای این صفحه از طریق کامنت برای ما ارسال کنید تا در کمترین زمان ممکن، پاسخ شما را ارسال کنیم.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =