دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/9/12تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:2دقیقه

آیا عمل اسلیو معده خطر مرگ دارد؟

مرگ با عمل اسلیو معده رایج‌ترین و ترسناک‌ترین دغدغه متقاضیان عمل اسلیو است. برای پاسخ به سوال آیا عمل اسلیو معده خطر مرگ دارد، به بررسی یک پژوهش و مطالعه در رابطه با خطر مرگ با عمل اسلیو در بیش از 36 میلیون بیمار می‌پردازیم.

این تحقیق توسط British Journal of Surgery در آگوست سال 2021 انجام شده است و می‌توانید خلاصه آن را در مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند مطالعه کنید.

مرگ با عمل اسلیو معده

مرگ با عمل اسلیو مانند تمامی عمل‌های جراحی ممکن است اتفاق بیفتد اما؛ طبق مطالعات انجام شده بر روی 36 میلیون بیمار متقاضی عمل اسلیو معده، خطر مرگ کمتر از 1 در 1000 (0.08درصد) بوده که کمترین خطر مرگ در بین تمامی عمل‌های جراحی را دارد.

عمل اسلیو معده به عوان یک عمل جراحی کاهش وزن موثر، شناخته شده است و همچنین ثابت شده است که موثرترین روش برای دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت است. عمل اسلیو معده در درمان بیماری‌های ناشی از چاقی و اضافه وزن مانند دیابت نوع 2، کاهش خطر قلبی عروقی و کاهش بروز سرطان‌های ناشی از چاقی موثر است.

در جدیدترین تحقیق انجام شده برای مرگ با عمل اسلیو معده، میزان مرگ و میر در رابطه با عمل اسلیو معده چیزی در حدود 0.05% اعلام شده است که در رتبه دوم کم عارضه‌ترین عمل لاغری قرار دارد. در این تحقیق، میزان جذب ویتامین و مواد معدنی بعد از عمل اسلیو، عوارض حین عمل اسلیو مانند خون‌ریزی، افت فشار خون، هیپرترمی بدخیم (وضعیت نادری که پس از دریافت داروی بیهوشی ممکن است بیمار مبتلا به تب شدید یا سایر اختلالات شود) و عفونت ناشی از عمل جراحی مورد بررسی قرار گرفت.

تا بیش از این که عمل اسلیو معده به روش سنتی (یعنی با برش عرضی شکم) انجام میشد، اسلیو جزو جراحی‌های خطرناک با نرخ مرگ و میر حدود 1% بود. اما از زمانی که عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، این نرخ مرگ و میر به طرز چشمگیری با نرخ 0.10% کاهش یافت.

مرگ با عمل اسلیو

رتبه اول کم‌عارضه‌ترین عمل لاغری، عمل باندینگ معده با نرخی در حدود 0.03% است. انجام عمل باندینگ معده با توجه به اینکه نیاز به تنظیم مجدد در 6 ماه تا 1 سال بعد از تعبیه وجود دارد، نیاز به عمل جراحی برای تنظیم باندینگ و یک عمل جراحی برای برداشتن آن وجود دارد. با توجه به انجام عمل‌های جراحی متعدد و دریافت بیهوشی به تبع این عمل‌ها، انجام باندینگ معده، حتی با وجود نرخ مرگ و میر پائین، توصیه نمی‌شود.

خطر مرگ در عمل اسلیو

منظور از خطر مرگ در عمل اسلیو مرگ بیمار حین عمل جراحی است. خطر مرگ در عمل اسلیو معمولا به دلایل حساسیت به داروی بیهوشی و خون‌ریزی حین عمل ممکن است اتفاق بیفتد. هر 2 این عوامل، توسط تیم جراحی قابل کنترل است. بهتر است قبل از شروع عمل جراحی، متخصص بیهوشی را از حساسیت‌های دارویی و بیشینه سلامتی و درمان خود مطلع نمایید. در این صورت متخصص بیهوشی بهترین داروی ممکن را برای بیهوشی شما تجویز و مصرف خواهد کرد. همچنین خونریزی حین عمل جراحی به وسیله تجهیزات موجود در اتاق عمل و تجربیات تیم جراحی قابل کنترل است.

دکتر محمدرضا فرهمند، فلوشیپ لاپاراسکوپی با بهره‌مندی از تجهیزات نوین عمل جراحی و به‌کارگیری کادر مجرب اتاق عمل، موفق به انجام بیش از 15هزار عمل اسلیو معده موفق شده است.

دیدگاه ها

رضا حیدری تاریخ:2023/12/12

سلام پدر من 63 ساله هستن و بخاطر اضافه وزن و چاقی دچار مریضی دیابت و کبد چرب شدند با توجه به سن ایشون، عمل اسلیو ممکنه خطر مرگ داشته باشه براشون؟

پاسخ : سلام روز بخیر برای پاسخ به این سوال، نیاز به مشاوره قلب و عروق و مشاوره‌های تخصصی قبل از عمل است. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد انجام عمل اسلیو معده دارند، مشاوره‌های قبل از عمل رو شرکت کنند و در صورت مشاهده مورد مشکوک، از انجام عمل خودداری کنند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =