دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/11/8تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:2دقیقه

علت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

افسردگی بعد از عمل اسلیو معده یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای بیماران اتفاق بیفتد. در این مطلب از مجله سلامتی و لاغری دکتر فرهمند به بررسی افسردگی بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازیم.

علت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

تغییرات مهم زندگی، حتی تغییرات مثبت مانند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، باعث ایجاد دوره‌های افسردگی در افرادی می‌شود که مستعد ابتلا به این بیماری هستند. مطالعات اخیر نشان می‌‎دهد که علائم افسردگی پس از عمل اسلیو معده، به صورت مقطعی و 6 تا 12 ماه بعد از عمل اتفاق می‌افتد.

در این مطالعه، محققان 107 بیمار بسیار چاق که برای بهبود سلامت خود تحت عمل اسلیو معده قرار گرفتند را، بررسی کردند. اکثر بیمارانی که تحت این عمل لاغری قرار گرفته‌اند، روحیه عالی داشتند اما، خلق‌وخوی آن‌ها 12 ماه بعد از عمل اسلیو معده، بسیار متفاوت بود. در آن زمان، حدود 3.7% از بیماران افزایش قابل توجهی در افسردگی را تجربه کردند. در طول مدت زمان بین 6 تا 12 ماه پس از عمل اسلیو معده، 13.1% از بیماران احساس افسردگی را گزارش کردند. این احساس افسردگی، با کاهش قابل توجهی در عزت نفس و عملکرد اجتماعی مرتبط خواهد بود.

افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

جلوگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

برای جلوگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، باید زمان آسیب‌پذیری بیمار را در نظر بگیرید. این زمان آسیب‌پذیری، همان 6 تا 12 ماه پس از عمل اسلیو معده خواهد بود. برای مبارزه با افسردگی پس از اسلیو معده، بیماران باید مراحل زیر را انجام دهند:

1. انتظارات خود از کاهش وزن را مدیریت کنند

2. مراجعه به روانشناس و پیروی از دستورات آن

3. خواب کافی (به‌ویژه در شب)

4. فعالیت و ورزش روزانه

داشتن انتظارات واقع‌بینانه پس از عمل اسلیو معده، روش بسیار مهمی برای جلوگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو معده است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بلافاصله بعد از عمل اسلیو، به شکل طبیعی درآمده و کاهش وزن به یک باره اتفاق می‌افتد. عمل اسلیو معده یک فرآیند تدریجی است و برای کاهش وزن و لاغری نیاز به زمان خواهید داشت.

در صورتی که احساس افسردگی در شما شکل گرفت، مراجعه به روانشناس و پیروی از دستورات ایشان، بهترین اقدام ممکن خواهد بود. روانشناس در چنین مواقعی برای جلوگیری از ایجاد افسردگی‌های احتمالی، درمان‌هایی به‌جز درمان‌های دارویی تجویز خواهند کرد. خواب کافی، به‌ویژه در شب، به تنظیم هورمون‌های ترشح شده کمک کرده که تنظیم هورمون‌ها، در جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها به خصوص افسردگی، موثر است.

انجام ورزش و فعالیت‌های روزانه، موجب ترشح هورمون اندورفین می‌شود. هورمون اندورفین که به هورمون شادی معروف است، در پیشگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو معده موثر خواهد بود.

در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند، به بررسی افسردگی بعد از عمل اسلیو معده پرداختیم. در صورتی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اید و احساس افسردگی دارید، علاوه بر رعایت موارد بالا، می‌توانید مشکل خود را از طریق کامنت انتهای صفحه برای ما ارسال کنید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =