دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/10/24تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:2دقیقه

نکات مهم خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

یکی از مواردی که بعد از عمل اسلیو معده باید به آن توجه داشته باشید، نحوه خوابیدن است. بهترین روش خواب بعد از عمل اسلیو همان چیزی است که پزشک توصیه می‌کند. در این مطلب از مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند به بررسی نکات مهم خوابیدن بعد از عمل اسلیو می‌پردازیم.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو ممکن است در هر بیماری متفاوت باشد. پس بهتر است اطلاعات لازم در مورد نحوه خوابیدن را از پزشک خود سوال کنید. بعد از عمل اسلیو معده می‌توانید به پهلو و به پشت بخوابید. اما در نظر داشته باشید که در این 2 پوزیشن خواب، ممکن است درد خفیفی بر روی بخیه‌های خود احساس کنید. از روز اول بعد از عمل اسلیو معده می‌توانید به پهلو خوابیده و پاهای خود را با زاویه کمی در شکم‌تان جمع کنید.

یکی از بهترین پوزیشن‌های خواب بعد از عمل اسلیو معده، دراز کشیدن به پشت است. همچنین برای جلوگیری از وارد شدن فشار به بخیه‌های شکم، بهتر است بالش یا پتو رول شده در زیر زانوهای خود قرار دهید. جزئیات محل قرارگیری پاها، بازوها و انگشتان پا در خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده از اهمیت زیادی برخوردار است.

زمانی که به پشت خوابیده‌اید، باید دست‌های خود را در کنار بدن جوری قرار دهید که بازوها به بدن‌تان بچسبند. همچنین بهتر است انگشتان پاها به سمت سقف باشند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که بعد از عمل اسلیو معده خوابیدن بر روی شکم و وارد کردن فشار به شکم ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته شود.

بعد از عمل اسلیو معده چگونه بخوابیم؟

در صورتی که عمل اسلیو معده شما به روش لاپاراسکوپی انجام شده باشد، می‌توانید به پشت یا پهلو بخوابید. بیمارانی که اسلیو معده خود را به روش سنتی انجام داده‌اند و برش عرضی در شکم آن‌ها ایجاد شده است، توصیه می‌شود تا زمان بهبود بخیه‌ها، از تخت‌های شیب‌دار برای خوابیدن استفاده کنند. دراز کشیدن کامل در این بیماران ممکن است باعث پارگی بخیه‌ها شود.

خوابیدن به پهلو بعد از عمل اسلیو معده

خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده در هر پوزیشنی (به جز خوابیدن بر روی شکم) آسیبی برای معده نخواهد داشت و فقط ممکن است درد خفیفی در بخیه‌های شکم ایجاد کند. در صورتی که عمل اسلیو معده شما به روش لاپاراسکوپی انجام شود، می‌توانید بعد از ترخیص در هر پوزیشنی بخوابید که بهترین این پوزیشن‌ها، خوابیدن به پهلوی راست است.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

نکات مهم خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

در این قسمت، مهم‌ترین نکاتی که در خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده برای شما موثر خواهد بود، آماده کرده‌ایم.

• بهتر است بعد از عمل اسلیو معده زمانی که قصد دارید به خواب بروید، از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید. سعی کنید تا 3 ساعت قبل از خوابیدن از خوردن شام و حداقل 1 ساعت قبل، از خوردن میان‌وعده خودداری کنید.

• میان‌وعده‌ها در شب باید سبک و سالم باشند. خوردن وعده غذایی بزرگ و حجیم در شب‌ها، به خصوص قبل از خوابیدن، متابولیسم را کاملا مختل خواهد کرد و بر کاهش وزن تاثیرگذار خواهد بود. اگر قبل از خوابیدن بیش از حد سیر باشید یا معده شما پر باشد، ممکن است نتوانید به خوبی بخوابید.

• بعد از عمل اسلیو معده ممکن است نیمه‌های شب از خواب عمیق بیدار شده و دوباره به خواب رفتن برای شما مشکل باشد. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است از قبل از خوابیدن از مصرف مایعات خودداری کنید.

چه مدت بعد از عمل اسلیو معده می‌توانم بر روی شکم بخوابم؟

بعد از عمل اسلیو معده، زمانی که منگنه معده به طور کامل بهبود پیدا کرده باشد، می‌توانید بر روی شکم خود بخوابید. برای بررسی اینکه چه زمانی منگنه معده شما بهبود پیدا کرده است، می‌توانید از جراح خود مدت آن را سوال کنید. توجه داشته باشید که عدم بهبودی منگنه معده و خوابیدن بر روی شکم می‌تواند منجر به خونریزی و نشتی معده بعد از عمل اسلیو شود.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =