دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/7/25تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:5دقیقه

بازگشت وزن پس از عمل اسلیو چگونه است؟

بازگشت وزن پس از عمل اسلیو چگونه است؟ عمل جراحی اسلیو انتخاب بسیاری از افراد برای لاغری است که طی آن بخشی از معده برداشته شده؛ بنابراین فرد پس از انجام عمل اشتهای بسیار کمتری خواهد داشت. این عمل جراحی معمولاً ویژه‌ی افرادی است که دارای اضافه وزن شدید هستند و به دلیل این اضافه وزن از نظر سلامتی دچار مشکل شده‌اند.

زمانی که روش‌هایی مانند ورزش و رژیم غذایی کارساز نباشند، عمل جراحی اسلیو پیشنهاد می‌شود.

فرد پس از عمل جراحی اسلیو با وزنی پایین‌تر، زندگی روزمره‌ی خود را از سر می‌گیرد؛ اما پس از این عمل چه اتفاقی می‌افتد ؟ آیا امکان بازگشت وزن پس از عمل اسلیو وجود دارد و امکان بازگشت وزن پس از عمل اسلیو چگونه است؟ در ادامه این پُست از مجله دکتر فرهمند به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

بازگشت وزن پس از عمل اسلیو

یافته‌ها نشان می‌دهند که بیشتر افراد می‌توانند تا ده سال پس از عمل جراحی اسلیو، وزن کاهش یافته‌ی خود را حفظ کنند؛ اما متاسفانه 20 درصد از افراد گزارش دادند که پس از عمل دوباره با مشکل اضافه وزن روبرو شده‌اند. علائم بازگشت وزن معمولاً سه سال پس از عمل اسلیو ظاهر می‌شوند. این موضوع به ویژه برای کسانی صادق است که پس از عمل باز هم سبک زندگی ناسالم خود را تغییر نمی‌دهند و دوباره وزن از دست رفته‌ی خود را به دست می‌آورند.

دلیل این بازگشت وزن چیست و بازگشت وزن پس از عمل اسلیو چگونه است؟

پرخوری عصبی: ترک عادت کار ساده‌ای نیست. بسیاری از کسانی که اضافه وزن دارند، به دلیل پرخوری عصبی به این مشکل دچار شده‌اند. عمل اسلیو می‌تواند گرسنگی را کاهش دهد؛ اما افرادی که به دلیل استرس و احساسات منفی به غذا خوردن رو می‌آورند، پس از عمل هم این کار خود را تکرار می‌کنند. پرخوری عصبی بیش از آن که با عمل اسلیو برطرف کند، با روان‌درمانی حل می‌شود. بنابراین اگر به این مشکل دچار هستید، قبل یا بعد از عمل اسلیو از روان‌شناس کمک بگیرید.

گسترش اندازه‌ی معده: کار عمل اسلیو این است که اندازه‌ی معده را کاهش دهد؛ با این حال معده همیشه می‌تواند برای جا دادن مقدار غذای بیشتر، گسترش پیدا کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بدن به خوردن غذای بیشتر عادت می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق، مقدار غذای کمی بخورید و همراه با غذا آب ننوشید.

ورزش نکردن: ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بازگشت وزن پس از عمل اسلیو است. یافته‌ها نشان داده‌اند کسانی که پس از عمل روتین ورزشی دارند، هم وزن بیشتری از دست می‌دهند و هم می‌توانند این وزن را حفظ کنند.

رژیم غذایی نامناسب: یکی از شایع‌ترین دلایل بازگشت وزن پس از عمل اسلیو این است که افراد پس از عمل دوباره به رژیم‌های غذایی ناسالم قبلی باز می‌گردند و با مصرف بیش از حد کربوهیدرات و خوراکی‌های ناسالم به افزایش وزن خود دامن می‌زنند. این افراد باید بدانند که مانند اشخاص عادی می‌توانند وزن اضافه کنند؛ از این رو نباید بیش از حد غذاهای ناسالم بخورند.

به شما توصیه میکنیم مطلب رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده را در مجله سلامت و لاغری دکتر فرهمند مطالعه نمایید.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

برای جلوگیری از بازگشت وزن پس از عمل اسلیو چه کنیم؟

فردی که به عمل اسلیو تن می‌دهد، باید پس از عمل سبک زندگی متفاوتی داشته باشد تا نتیجه‌ی عمل را ببیند. در ادامه چند روش برای جلوگیری از بازگشت وزن پس از عمل اسلیو معرفی شده‌اند.

از متخصصان کمک بگیرید: فرد پس از عمل اسلیو به متخصصانی نیاز دارد که طی فرآیند پس از عمل به او یاری برسانند. کمک گرفتن از روانشناسان برای کسانی مناسب است که پرخوری عصبی دارند. علاوه بر این تمام کسانی که عمل اسلیو انجام داده‌اند، باید به متخصصان تغذیه مراجعه کرده و رژیم غذایی مناسبی دریافت کنند. عمل اسلیو قدم بزرگی در راستای کاهش وزن است؛ اما گاهی به تنهایی کارساز نیست و نیاز است تا فرد سبک زندگی خود را از نو بسازد.

رابطه‌ی خود را با غذا تغییر دهید: شاید پس از عمل وزن و اشتهای شما تغییر کند؛ اما اگر پیش از عمل به پرخوری عصبی دچار بودید، نمی‌توانید پس از آن به راحتی عادت‌های خود را تغییر دهید. سعی کنید بفهمید چرا هنگام پرخوری عصبی به غذا پناه می‌آورید و عادت بد خود را از بین ببرید.

عادت‌های غذایی خود را تغییر دهید: اگر نمی‌خواهید پس از عمل بازگشت وزن داشته باشید، به جای غذاهای ناسالم، غذای مغذی و مفید بخورید. پروتئین، میوه و سبزیجات جزو این غذاهای پراهمیت به شمار می‌آیند. ممکن است معده طی سال‌ها پس از عمل آرام آرام شروع به گسترش یافتن کند؛ بنابراین حتما عادت کنید که غذاهای سالم و کم‌کالری بخورید.

ورزش را از یاد نبرید: گفتیم که ورزش نکردن باعث بازگشت وزن پس از عمل اسلیو می‌شود؛ بنابراین ورزش حتما باید در برنامه‌ی زندگیتان قرار بگیرد. اگر اهل ورزش کردن نیستید؛ از کارهای ساده‌ای مانند پیاده‌روی شروع کنید و آرام آرام به ورزش‌های قدرتی‌تر رو بیاورید.

احتمال بازگشت وزن پس از عمل اسلیو بسیار پایین است؛ بنابراین نگران آن نباشید. در صورتی که پس از عمل سبک زندگی سالمی داشته باشید و همچنان با رژیم و ورزش وزن خود را حفظ کنید، جای نگرانی نیست. کمک گرفتن از متخصصان حتی پس از عمل نیز می‌تواند در این مسیر برایتان راهگشا باشد.

برای دریافت مشاوره لاغری از دکتر فرهمند می‌توانید از طریق سایت نسبت به رزرو وقت مشاوره اقدام نمایید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هجده =