دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1403/1/15تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:5دقیقه

عمل اسلیو چه بیماری هایی را درمان می کند؟

همه‌ی ما در پی تجربه‌ی یک زندگی سالم و به دور از بیماری هستیم؛ اما متاسفانه عواملی هستند که به ما اجازه نمی‌دهند بهترین کیفیت سلامتی را تجربه کنیم. اضافه وزن یکی از این عوامل است که بر تک تک کارکردهای بدن اثر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود دستگاه گوارش، سیستم تنفسی، سیستم عصبی، عضلات، قلب و دیگر اعضا و دستگاه‌های بدن به اختلال عملکرد دچار شوند. این موضوع به ویژه در افرادی دیده می‌شود که اضافه وزن شدید دارند، به طوری که طبق گفته‌ی پزشکان، این افراد می‌توانند تنها با کاهش 5 تا 10 درصد از وزن خود بسیاری از مشکلات سلامتی‌شان را درمان کنند.

با این حال هرچه وزن ما بالاتر باشد، وزن کم کردن سخت‌تر است و بسیاری از کسانی که از اضافه وزن شدید رنج می‌برند، نمی‌توانند پا به پای دیگران به ورزش منظم و سبک زندگی سالم پایبند باشند. در چنین شرایطی است که پزشکان گاهی به این افراد توصیه می‌کنند تا از عمل‌های جراحی لاغری مانند عمل اسلیو کمک بگیرند تا بتوانند به سرعت وزن کم کنند و با اصلاح سبک زندگی، سلامتی خود را به دست آورند. برای همین است که متخصصان می‌گویند عمل اسلیو تنها یک عمل جراحی ساده با هدف لاغری نیست و در واقع این عمل بسیاری از بیماری‌های افراد را درمان کرده یا شدت علائم ناگوار آن را کمتر می‌کند. در ادامه با هم می‌بینیم که کدام بیماری‌ها به کمک عمل اسلیو درمان می‌شوند.

عمل اسلیو

دیابت نوع 2

زمانی که بدن تحت تأثیر چاقی و اضافه وزن شدید دچار مقاومت انسولینی شود و نتواند انسولین کافی تولید کند، سطح قند خون بیش از حد شده و فرد به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شود. این نوع دیابت درمان قطعی و کامل ندارد؛ اما با استفاده از رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم قابل کنترل است. اضافه وزن و چاقی شدید یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای ابتلا به این بیماری است؛ بنابراین عمل‌های لاغری مانند عمل اسلیو در بهبود علائم دیابت مؤثر هستند. برخی از افراد مبتلا به دیابت پس از عمل اسلیو متوجه می‌شوند که سطح قند خونشان به حالت عادی بازگشته است. طی پژوهشی که 400 نفر بیمار دیابتی در آن شرکت کردند، 62 درصد از آنان با گذشت شش سال از عمل اسلیو دیگر علائم دیابت از خود نشان ندادند. همچنین مشخص شد که این افراد پس از عمل جراحی کمتر از قبل با فشار خون و کلسترول بالا دست و پنجه نرم می‌کردند.

بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی با اضافه وزن تشدید می‌شوند و چاقی ریسک سکته‌ی قلبی را نیز افزایش می‌دهد. بسیاری از افرادی که اضافه وزن شدید و بیماری‌های قلبی عروقی دارند، پس از عمل اسلیو علائم کمتری از بیماری بروز دادند و نسبت به بیماران دیگر آمار مرگ و میر کمتری داشتند. پزشکان ایالت اونتاریوی کانادا با بررسی 1319 بیمار که همزمان بیماری قلبی داشتند و عمل لاغری انجام داده بودند، متوجه شدند که این افراد نسبت به دیگر بیمارانی که عمل لاغری انجام نداده بودند، سلامتی بیشتری داشتند. حدود 20 درصد از کسانی که عمل لاغری انجام نداده بودند، با مرگ و میر و سکته‌های قلبی روبرو شدند؛ اما تنها 12 درصد از افرادی که عمل لاغری داشتند، چنین مشکلاتی داشتند.

بیماری‌های قلبی

زمانی که فردی اضافه وزن دارد، قلب ناچار است برای خون‌رسانی انرژی بیشتری صرف کند؛ بنابراین فشار بیشتری را تحمل می‌کند. با این حال بسیاری از بیماران قلبی نگرانند که عوارض عمل‌های لاغری در وضعیت آن‌ها شدیدتر باشد؛ اما پزشکان می‌گویند که عمل‌های لاغری نوین مانند عمل اسلیو با عمل‌های لاغری گذشته تفاوت دارند و دیگر مانند گذشته تهاجمی و پر ریسک نیستند. عمل اسلیو امروزه چنان راحت و بی‌دردسر انجام می‌شود که فرد در بیشتر موارد همان روز عمل یا یک روز بعد مرخص شده و به زندگی عادی بازمی‌گردد.

ناباروری

ناباروری یکی از مشکلاتی است که زنان و مردان بسیاری را درگیر می‌کند و دلایل متفاوتی دارد؛ اما اضافه وزن یکی از عوامل تشدیدکننده‌ی آن به شمار می‌آید. یافته‌ها نشان می‌دهند زنانی که اضافه وزن دارند، نسبت به زنان دیگر سخت‌تر باردار می‌شوند و حتی در صورت بارداری، ممکن است نتوانند دوره‌ی آن را به انتها برسانند. چاقی همچنین تعادل هورمونی افراد را بر هم می‌زند که همین موضوع باروری را دشوار می‌سازد؛ چنان که فرآیند تخمک گذاری در زنان و تولید اسپرم در مردان معمولا به علت چاقی دچار اختلال می‌شود. علاوه بر این برخی از زنانی که دارای اضافه وزن شدید هستند، به علت اختلالات هورمونی ناشی از چاقی با سندروم تخمدان پلی‌کیستیک دست و پنجه نرم می‌کنند که این سندروم باعث بر هم خوردن نظم قاعدگی و افزایش سطح هورمون‌های مردانه در بدن زنان می‌شود. مردان هم بر اثر چاقی گاهی با کاهش هورمون مردانه‌ی تستوسترون و افزایش استروژن روبرو می‌شوند.

ناباروری

زمانی که زنان به کمک عمل اسلیو به مقدار چشمگیری وزن کم می‌کنند، سیکل قاعدگی منظم‌تری را تجربه خواهند کرد و تخمک گذاری سالم‌تری خواهند داشت. همچنین زمانی که زنان پس از عمل اسلیو باردار می‌شوند، بر اثر کاهش وزن دوره‌ی بارداری و زایمان آسان‌تری دارند و هنگام زایمان کمتر با خطر عفونت و خونریزی شدید روبرو می‌شوند. البته پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است پس از عمل اسلیو بین 18 تا 24 ماه صبر کرده و سپس برای بارداری اقدام کنید.

آپنه خواب

برخی از افراد هنگام خواب با تنگی نفس و اختلالات تنفسی روبرو می‌شوند که این موضوع به ویژه در افراد دارای اضافه وزن دیده می‌شود. اضافه وزن شدید باعث می‌شود چربی زیادی در ناحیه‌ی گلوگاه فرد ذخیره شود و این میزان چربی، جریان هوای فوقانی در گلوی فرد را تا حدودی مسدود می‌کند؛ برای همین نفس کشیدن هنگام خواب دشوار می‌شود. چربی اضافی همچنین قفسه‌ی سینه را تحت فشار قرار می‌دهد که این موضوع باعث کاهش ظرفیت ریه شده و جریان هوا کاهش پیدا می‌کند. برای همین است که بین 60 تا 90 درصد از بزرگسالان مبتلا به تنگی نفس در خواب، اضافه وزن هم دارند.

تنگی نفس در خواب یک بیماری ساده نیست و در بلند مدت بر سیستم قلبی و عروقی فرد اثر می‌گذارد. هر بار که فرآیند تنفس عادی حتی برای لحظه‌ای دچار اختلال می‌شود، میزان اکسیژن موجود در بدن کاهش پیدا می‌کند و بدن به تلاش برای بقا می‌پردازد. برای همین است که در این شرایط فشار خون افزایش یافته و ضربان قلب تندتر می‌شود. افت مداوم اکسیژن در طول خواب باعث تصلب شریان می‌شود؛ از این رو ریسک ابتلا به سکته و حمله‌ی قلبی نیز افزایش می‌یابد.

خوشبختانه عمل اسلیو یکی از اثربخش‌ترین روش‌های درمان تنگی نفس در خواب است که بین 80 تا 85 درصد از موارد را درمان یا کنترل می‌کند. کاهش وزن ناشی از عمل اسلیو باعث آب شدن چربی و باز شدن جریان‌های تنفسی خواهد شد؛ در نتیجه تنگی نفس هنگام خواب از بین می‌رود.

سخن پایانی

زمانی که اضافه وزن شدید از بدن ما رخت می‌بندد، بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی را نیز با خود می‌برد. خوشبختانه امروزه در دورانی زندگی می‌کنیم که پیشرفت علم پزشکی و تخصص پزشکان، باعث پیدایش عمل‌های لاغری امن و سریعی همچون عمل اسلیو شده است که به فرد کمک می‌کنند به راحتی وزن کم کرده و سلامتی خود را به دست بیاورد. مهم این است که عمل اسلیو زیر نظر پزشک متخصص و به کمک بهترین تجهیزات پزشکی صورت می‌گیرد؛ بنابراین فرد به سادگی و در کمال امنیت به وزن ایده‌آل و سلامتی مورد نظر خود دست پیدا می‌کند. از این رو می توانید از طریق سایت دکتر فرهمند، نسبت به رزرو وقت مشاوره عمل لاغری اقدام نمایید.

 

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =