دکتر فرهمند مجله سلامت و لاغری

1402/6/7تاریخ انتشار:

زمان مطالعه:5دقیقه

درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده چگونه است؟

درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده چگونه است؟ بیماری دیابت نوع 2 به عنوان یکی از مشکلات بهداشتی رایج، تأثیرات عمیقی بر روی سلامت و کیفیت زندگی افراد دارد. منشا این بیماری، که به علت مشکلات در تولید و استفاده از انسولین در بدن افراد رخ می‌دهد، می‌تواند به عوامل متعددی از جمله چاقی، بی‌نظمی در رژیم غذایی و فعالیت بدنی و ژنتیک برگردد. در این بین، بسیاری از محققان بر این باورند که درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده می‌تواند امکان‌پذیر باشد.

تا به حال، متدهای مختلفی برای کنترل این بیماری از جمله داروها، رژیم‌های غذایی، و تغییر در فعالیت بدنی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما استفاده از جراحی کاهش وزن اسلیو معده به عنوان یک راهکار مؤثر در مدیریت دیابت نوع 2 از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. این روش جراحی، با تغییر در ساختار دستگاه گوارش و تأثیر بر فرآیندهای هورمونی، می‌تواند قند خون و علائم دیابت را بهبود بخشد.

اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید که از شر دیابت نوع 2 و مصرف انسولین خلاص شوید، ما به شما عمل لاغری را پیشنهاد می‌کنیم. اگر در این باره هنوز اطلاعاتی ندارید، ما در این مقاله، به بررسی این رویکرد جدید در درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده خواهیم پرداخت و مزایا، معایب، و نحوه عمل این روش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده می‌تواند یک روش موثر برای کاهش وزن و بهبود برخی مشکلات بهداشتی مانند دیابت نوع 2 باشد و این موضوع توسط diabetes.org.uk نیز به تائید رسیده است. این نوع جراحی معمولاً به عنوان جراحی متابولیک نیز شناخته می‌شود؛ زیرا تأثیرات آن بر متابولیسم بدن بیش از تنها کاهش وزن از نتایج آن است. به همین سبب، بسیاری از محققان، درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده را ممکن می‌دانند.

در این نوع جراحی، حجم معده کاهش می‌یابد. این کار باعث می‌شود که فضای معده کوچکتر شود و شخص زودتر احساس سیری کند. بنابراین کمتر غذا مصرف می‌کند. تأثیرات این نوع جراحی به علاوه کاهش وزن، شامل بهبود مشکلات متابولیک مانند دیابت نوع 2 نیز می‌شود. به طوری که پس از جراحی، درصد قند خون کاهش می‌یابد و بسیاری از بیماران می‌توانند مصرف داروهای کاهش قند خون را کنار بگذارند. بنابراین، جراحی کاهش وزن می‌تواند یک گزینه مؤثر برای افرادی با چاقی شدید و مشکلات بهداشتی مرتبط با آن، از جمله دیابت نوع 2 باشد.

درمان آرتروز با عمل لاغری

مقاله پیشنهادی:

درمان آرتروز با عمل لاغری

تحقیقات در مورد درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده

جراحی چاقی برای افراد مبتلا به دیابت، به تنهایی به معنای کاهش وزن نیست و اکنون به عنوان یک روش درمانی مؤثر برای دیابت نوع 2 در نظر گرفته می‌شود. به طوری که کاهش وزن نقش برجسته‌ای در این روند ایفا می‌کند. این نوع جراحی به بدن کمک می‌کند تا انسولین را به طور مؤثرتر و کارآمدتر تولید و استفاده کند.

تحقیقات در مورد درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده نشان داده‌اند که سطح قند خون افراد بلافاصله پس از انجام جراحی به زیر محدوده دیابت کاهش می‌یابد؛ حتی در صورتی که کاهش وزن مشاهده نشده باشد. به همین علت، بسیاری از افرادی که جراحی لاغری انجام می‌دهند، به طور سریع از شر مصرف داروهای دیابت خلاص می‌شوند.

جراحی چاقی نحوه عملکرد دستگاه گوارش را نیز تغییر می‌دهد و این تغییرات به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می‌کند تا بهبود یابند.

درمان دیابت نوع 2

مزایای درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده

این جراحی دارای مزایای زیادی است که بیماری دیابت را تحت شعاع قرار می‌دهد. در ادامه برخی از مزایای این روش را به شما معرفی می‌کنیم:

 • باعث ایجاد احساس سیری سریع‌تر شود، به این معنا که مقدار کمتری غذا مصرف می‌شود.
 • تأثیرات هورمون‌های روده را تغییر داده و این تغییرات به نوبه خود بر فرآیند تولید انسولین توسط بدن تأثیر می‌گذارند.
 • درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده میزان تولید اسیدهای صفراوی را افزایش می‌دهد و این اسیدها باعث افزایش حساسیت بدن نسبت به انسولین می‌شوند.
 • همچنین، نحوه استفاده از انسولین توسط بدن را بهبود می‌بخشد و این باعث کاهش سطح قند خون می‌شود.

یک مطالعه بالینی نشان داده است که تقریباً یک سوم (30.4٪) از افرادی که تحت جراحی اسلیو معده قرار گرفتند، پس از گذشت 15 سال علائم بیماری دیابت نوع 2 در آن‌ها به طرز قابل توجهی کاهش یافت.

چه زمانی درمان دیابت با اسلیو معده توصیه می‌شود؟

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 تنها زمانی تجویز می‌شود که فرد دارای برخی ویژگی‌ها باشد. به عبارتی، در سیستم بهداشت ملی آمریکا (NHS)، جراحی کاهش وزن برای افرادی توصیه می‌شود که شرایط خاصی را دارند. این شرایط شامل موارد زیر هستند:

 • اگر BMI (شاخص توده بدنی) بیمار برابر 40 یا بیشتر باشد، یا اگر BMI فرد بین 35 تا 40 باشد.
 • در صورتی که فرد دارای یک بیماری مرتبط با چاقی باشد که با کاهش وزن ممکن است بهبود یابد (مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا).
 • در صورتی که تمام روش‌های دیگر کاهش وزن مانند رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده‌اید اما نتایج مطلوب را دریافت نکرده‌اید.

پزشک تنها زمانی شما را مجاز به درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده می‌کند که سبک زندگی خود را کاملا تغییر دهید. شما باید پس از جراحی به طور مداوم پیگیری‌های پس از عمل را انجام دهید و در معاینات منظم پزشکی شرکت نمایید.

به عبارت دیگر، جراحی کاهش وزن در سیستم بهداشت ملی آمریکا به عنوان یک گزینه برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که معیارهای مشخصی از جمله BMI، وجود بیماری‌های مرتبط با چاقی و تلاش ناموفق در کاهش وزن را دارند و آمادگی دارند تا تغییرات جدی در زندگی خود ایجاد کرده و به مراقبت‌های پس از جراحی تعهد داشته باشند. در این راستا توصیه میکنیم مطلب تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده را در مجله سلامت و لاغری دکتر محمدرضا فرهمند مطالعه نمایید.

درمان دیابت نوع 2 با عمل

آمادگی برای درمان با عمل اسلیو معده

اگر به دنبال درمان قطعی دیابت نوع دو با عمل اسلیو هستید یا فکر می‌کنید که جراحی کاهش وزن برای شما ممکن است یک گزینه مناسب باشد، پیشنهاد می‌شود با پزشک عمومی خود مشورت کنید. اگر مشروط به شرایط درمانی سیستم بهداشت ملی (NHS) هستید، پزشک شما را برای ارزیابی در خصوص تطابق با شرایط جراحی به آزمایشگاه می‌فرستد.

دستورالعمل‌های NHS در اصل به شکل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های بالینی بین‌المللی شبیه‌سازی می‌شوند که در سال 2016 توسط گروهی از سازمان‌های پیشرو بین‌المللی در زمینه دیابت، از جمله Diabetes UK، منتشر شدند. این دستورالعمل‌ها همچنین توصیه می‌کنند که پزشکان برای تجویز عمل اسلیو معده برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، آستانه BMI پایین‌تری را در نظر بگیرند.

خطرات درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده

عمل اسلیو جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 به شمار می‌رود. اما همانطور که در تمام جراحی‌ها اتفاق می‌افتد، جراحی کاهش وزن با روش اسلیو معده نیز خطرات خود را به همراه دارد. این خطرات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خطرات عمومی جراحی: از جمله عفونت، خونریزی، تجمع خون در محل عمل، تشکیل لخته خونی و عوارض تنفسی.
 • عوارض مرتبط با بیهوشی: استفاده از بیهوشی در جراحی باعث می‌شود که عوارض مرتبط با بیهوشی مانند تهوع و استفراغ محتمل باشند.
 • عوارض دستگاه گوارش: از جمله انسداد معده، ترشح صفرا افزایش یافته، ترشح اسید معده بیش از حد معمول و اختلالات گوارشی.
 • عوارض متابولیک: از جمله کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم.
 • عوارض بعد جراحی: مانند خونریزی داخلی، عفونت در محل جراحی، نارسایی عملکرد معده و تشکیل علائم التهابی.
 • عوارض روحی و روانی: تغییرات در شکل بدن و تغییرات در رژیم غذایی می‌توانند عوارض روحی و روانی نظیر افزایش استرس، افت اعتماد به نفس و اختلالات تغذیه‌ای ایجاد کنند.

به علاوه، باید توجه داشت که نتایج و خطرات جراحی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد و بستگی به وضعیت بهداشتی و عوامل فردی دارد.

زندگی بعد از درمان دیابت با عمل اسلیو

در مرحله ابتدایی پس از جراحی، شما به یک رژیم غذایی مایع یا نرم روی می‌آورید. سپس به تدریج، به سراغ یک رژیم غذایی متعادل خواهید رفت. این رژیم غذایی جدید باید تا آخر عمر رعایت شود و شما باید مصرف مواد مغذی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. مصرف غذاهای پرکالری و پرچربی نیز باید کاهش یابد.

برای جبران کاهش جذب مواد مغذی در اثر کاهش حجم معده و جذب کمتر از دستگاه گوارش، ممکن است به شما توصیه شود تا مکمل‌های ویتامین‌ها و مواد معدنی مصرف کنید. این مکمل‌ها به حفظ سلامتی و جلوگیری از کمبودهای مغذی کمک می‌کنند.

پس از بهبودی نیز ورزش به عنوان یک بخش مهم از زندگی پس از درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده در نظر گرفته می‌شود. در این راستا، برنامه ورزشی مناسبی توسط تیم پزشکی برای شما تدوین خواهد شد که باید به مدت طولانی آن را انجام دهید تا فرآیند کاهش وزن و حفظ وزن به خوبی ادامه یابد.

درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو

هزینه عمل دیابت با جراحی اسلیو معده

هزینه درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده ممکن است بستگی به مکان، بیمارستان، پزشک، و شرایط خاص فردی داشته باشد. این هزینه‌ها معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هزینه‌های بیمارستانی: شامل هزینه‌های مرتبط با مدت زمان بستری در بیمارستان، اطاق و خدمات پزشکی.
 • هزینه‌های جراح و تیم پزشکی: شامل هزینه پزشک جراح، متخصصان معالج مرتبط (مانند متخصص تغذیه، روان‌شناس و …) و تجهیزات پزشکی مورد نیاز.
 • هزینه‌های آزمایشگاه: از جمله هزینه‌های آزمایش‌های قبل و بعد از جراحی برای ارزیابی و پیگیری وضعیت بهداشتی بیمار.
 • هزینه‌های پساجراحی و داروها: شامل هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های پساجراحی، داروها، و احتمالاً مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی.
 • هزینه‌های پیگیری‌های مرتبط: شامل هزینه‌های مرتبط با معاینات پساجراحی، مشاوره‌ها، و تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی.

ممکن است این هزینه‌ها در موارد مختلف و در شهرهای مختلف کشور متفاوت باشند. بهترین راه برای اطلاع از هزینه‌های دقیق مرتبط با درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده ، مشاوره با دکتر فرهمند یا مراجعه به کلینیک ایشان است. دکتر فرهمند با سابقه طولانی‌ای که در زمینه عمل‌های لاغری دارد، می‌تواند بهترین راه را برای درمان دیابت نوع 2 تجویز کند.

سخن پایانی

درمان دیابت نوع 2 با عمل اسلیو معده یک راه نوین و مؤثر برای بهبود وضعیت بهداشتی افراد مبتلا به این بیماری می‌باشد و قاعدتا با بالن معده نمیتوان اقدام جدی برای این بیماری داشت. این روش جراحی نه تنها منجر به کاهش وزن و بهبود علائم چاقی می‌شود، بلکه اثرات مثبتی بر روی کنترل قند خون نیز دارد. با تغییر ساختار دستگاه گوارش و تأثیر بر فرآیندهای هورمونی، این جراحی می‌تواند به کاهش مقادیر قند خون کمک کرده و به بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی منجر شود.

با این حال، مهم است که پیش از تصمیم‌گیری، به طور دقیق با دکتر فرهمند مشورت کنید تا از مزایا و معایب این روش آگاهی پیدا کنید. همچنین، هرگز نباید از مراقبت‌های پزشکی منظم و دستورات پزشک خود در طول مسیر درمانی غافل شوید تا به نتایج مثبت و پایدار دست یابید و به سبک زندگی سالم‌تری پیش بروید. در نگارش این مطلب از منبع معتبر webmd.com نیز استفاده شده است که امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید.

دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 17 =